"Ceny lokali mieszkalnych w II kwartale 2021 r. wzrosły o 3,1% w stosunku do I kwartału 2021 r. (w tym na rynku pierwotnym - o 2,5% i na rynku wtórnym - o 3,6%). W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,3% (w tym na rynku pierwotnym - o 8,6% i na rynku wtórnym - o 8,3%)" – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.
Ceny w II kwartale 2021 r. były o 45,4% wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym - o 33,5%, a na rynku wtórnym - o 56,1%) – podał GUS we wtorek.
W II kwartale 2021 r. w stosunku do II kwartału 2020 r. największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie śląskim (o 10,2%), natomiast spadek cen wykazano w województwie opolskim (o 2%) – poinformował GUS.
Przy obliczaniu wskaźników cen lokali mieszkalnych za 2021 r. rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 52%, a rynkowi pierwotnemu – 48%.
Kredyt hipoteczny. Ostrzeżenie UOKiK
W połowie września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie skierowane do osób planujących wziąć kredyt na zakup mieszkania. UOKiK zwrócił uwagę na trzy kwestie: wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu; wahania na rynku nieruchomości – wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości oraz zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość naszych dochodów.
"Związanie z bankiem na wiele lat – w przypadku spadku cen nieruchomości i jednoczesnym wzroście rat kredytu – może utrudnić nam w przyszłości sprzedaż mieszkania lub uwolnienie się od kredytu" – ostrzega UOKiK.
Czytaj też:
Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Zmiany prawne w tym roku