Chodzi o kwotę 40 mld dolarów – przekazali urzędnicy Białego Domu w Waszyngtonie, cytowani przez CNN.
Ustawa została wysłana do Seulu, gdzie przebywa obecnie amerykański przywódca, po tym, jak Senat uchwalił ją już po opuszczeniu USA przez Joe Bidena. Polityk jest teraz na uroczystym obiedzie z prezydentem Korei Południowej. Wcześniej podpisał pakiet pomocowy poza kamerami.
Pomoc USA dla Ukrainy
Projekt ustawy o pomocy USA dla Ukrainy poparło 86 amerykańskich senatorów, a 11 było przeciw.
W pakiecie zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu USA ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy. Akt uprawnia prezydenta kraju do przekazania państwu ukraińskiemu z zasobów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.
Amerykańskie środki na wsparcie
8,7 mld dolarów przeznaczone jest na uzupełnienie składów broni przesłanej Ukrainie, a 3,9 mld dolarów na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Kolejne 4 mld dolarów zostaną przeznaczone na "dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie" i modernizację ich wojsk. Dodatkowe 600 mln dolarów ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.
Ponadto, w ramach "wydatków cywilnych" 8,7 mld dolarów ma zostać przeznaczona na pomoc gospodarczą dla państwa ukraińskiego, 4,35 mld dolarów na wsparcie żywnościowe dla osób dotkniętych głodem na całym świecie oraz około 1,35 mld dolarów na wsparcie dla uchodźców wojennych.
Czytaj też:
Amerykański politolog: W przypadku porażki Putin może stracić nie tylko władzęCzytaj też:
Niemcy przeciwko KE. Nie chcą wspólnego długu dla Ukrainy