Informację przekazała w poniedziałek agencja Reuters.
Austria uruchomi elektrownię węglową
W niedzielę austriacki rząd porozumiał się w tym zakresie ze spółką energetyczną Verbund. Przedmiotem umowy jest przebudowa rezerwowej elektrowni gazowej w taki sposób, aby mogła produkować energię elektryczną z węgla, gdyby ograniczenia dostaw gazu z Rosji spowodowały kryzys poważny energetyczny.
Biuro Nehammera poinformowało, że państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Verbund zgodziło się na przekształcenie elektrowni Mellach w południowej Styrii, która została zamknięta, ale pozostaje w gotowości, w elektrownię, w której ponownie będzie wykorzystywany węgiel.
Była to ostatnia elektrownia węglowa w Austrii przed przekształceniem jej w elektrownię gazową, która w razie potrzeby będzie wykorzystywana.
"Rząd federalny i grupa energetyczna VERBUND uzgodniły, że wyłączona z eksploatacji elektrociepłownia w Mellach (Styria) zostanie przebudowana tak, by w razie potrzeby mogła ponownie produkować energię elektryczną z węgla (nie z gazu)" – poinformowało w oficjalnym komunikacie biuro Nehammera.
Jak dodano, rząd analizuje dalsze środki prawne w celu dywersyfikacji dostaw gazu, aby zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji.
Austria skupuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wojny na Ukrainie stara się znaleźć alternatywnych dostawców.
Niemcy także wykorzystają węgiel
Decyzja podjęta przez "mały gabinet kryzysowy" pod przewodnictwem kanclerza Karla Nehammera, zapadła po tym, jak Niemcy ogłosiły podjęcie kroków w celu rozwiązania problemu zmniejszonych dostaw rosyjskiego gazu, w tym zwiększenia zależności od elektrowni węglowych.
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział zwiększenie wykorzystania elektrowni węglowych w produkcji energii.
– Należy ograniczyć zużycie gazu w sektorze energetycznym i w przemyśle oraz przyspieszyć akcję napełniania magazynów – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck. – Dalsze działania podejmiemy w zależności od sytuacji – dodał.
Według źródeł rządowych, aby zabezpieczyć magazynowanie gazu, rząd niemiecki wkrótce udostępni dodatkową linię kredytową w wysokości 15 mld euro za pośrednictwem państwowego banku KfW.
Czytaj też:
Nord Stream. Niemcy otrzymają o 40 procent mniej gazu z RosjiCzytaj też:
Polityk o obawach, że wojna osłabi wysiłki na rzecz "walki ze zmianami klimatu"