Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM wynika, że prawie 60 proc. Polaków opowiada się przeciwko ustanowieniu górnego pułapu cen na podstawowe produkty spożywcze.
Za wprowadzeniem cen maksymalnych jest natomiast 31 proc. ankietowanych, a ok. 10 proc. nie wyraziło na ten temat opinii. Sondaż United Surveys pokazał jednocześnie, że koncepcja cen maksymalnych bardziej podoba się zwolennikom obozu rządzącego niż elektoratowi formacji znajdujących się obecnie w opozycji.
Ceny maksymalne na paliwo?
Zapytano też konkretnie o ceny maksymalne na benzynę i olej napędowy.
"Takiego wariantu nie akceptuje 52 proc. ogółu respondentów. Ale liczba zwolenników jest już większa niż w odniesieniu do cen żywności – w przypadku paliw wprowadzenie górnego pułapu cenowego zaakceptowałoby 38 proc. ankietowanych (8 proc. nie ma zdania)" – napisano w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
"Inaczej rozkładają się też poglądy wśród elektoratów: 56 proc. osób sympatyzujących z obozem rządzącym nie chce cen maksymalnych na stacjach, a po stronie opozycji to 47 proc". – czytamy w gazecie.
Oficjalny poziom inflacji – 15,6
W Polsce inflacja bije rekordy. Inflacja konsumencka wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym w czerwcu 2022 r., według szybkiego szacunku danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). By niwelować wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopę referencyjną do 6,50 proc. z 6 proc.
Czytaj też:
Złe wiadomości NBP ws. inflacji. Opublikowano prognozyCzytaj też:
Ceny prądu znów w górę? Do URE trafiły wnioski o podwyżkiCzytaj też:
Prezydent podpisał ustawę ws. maksymalnej ceny węgla