Informację przekazał w piątek Agencja Reutersa.
Wobec sankcji gospodarczych nałożonych przez państwa Zachodu na Rosję, w tym embargo na ropę naftową, Kreml poszukuje nowych nabywców swoich surowców. Sprzedaje m.in. do Chin, ale to nie jedyny kierunek.
Kuba kupuje od Rosji
Swoje drzwi chętnie otwierają także niektóre kraje Ameryki Łacińskiej. W czwartek tankowiec przewożący 700 tys. baryłek rosyjskiej ropy przypłynął na Kubę.
Statek pływający pod banderą Liberii stanowi własność rosyjskiej firmy żeglugowej Sovcomflot objętej obecnie brytyjskimi, kanadyjskimi i amerykańskimi sankcjami. Wartość ładunku wynosi około 70 mln dolarów.
Co do zasady Kuba importuje ropę od Wenezueli, jednak w związku z wenezuelskimi próbami zwiększenia produkcji i problemami zaspokojenia własnego popytu, Kuba musi korzystać z rynku transakcji natychmiastowych.
Brazylia następna
Chęć przyjęcia rosyjskich dostaw zasygnalizowała w tym tygodniu także Brazylia. Tamtejsze władze potrzebują ich m.in. do wykorzystania oleju napędowego w rolnictwie i motoryzacji. W rzeczywistości Rosja szybko stała się jednym z największych dostawców ropy do Ameryki Łacińskiej.
Transport ropy ostatnio nieco podupadł z powodu widma nadchodzącej recesji, jednak Moskwa nadal korzysta z wysokich cen. Pomimo sankcji nałożonych w odpowiedzi na rozpętanie wojny przeciwko Ukrainie, Kreml nadal zarabia miliardy na handlu ropą.
Eksport do Chin
Z kolei w czerwcu eksport rosyjskiej ropy do Chin wzrósł w maju o 55 proc. w skali roku, przewyższając dostawy z Arabii Saudyjskiej i czyniąc Moskwę największym dostawcą ropy do Państwa Środka.
Agencja Reutera, powołując się na dane chińskich służb celnych, podała, że Arabia Saudyjska dostarczała w maju do Chin 1,84 mln baryłek ropy dziennie, a Rosja ok. 1,98 mln baryłek.
Czytaj też:
Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec RosjiCzytaj też:
Nowe dane: Dwa kraje wydają coraz więcej na import energii z Rosji