O dane z unijnego urzędu statystycznego wystąpiła liderka partii Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW). 8,1 procent ankietowanych stwierdziło, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby w dostatecznym stopniu ogrzewać swój dom. W 2022 roku odsetek ten wynosił 6,7 procent.
Kogo nie stać na rachunki
Według Eurostatu szczególnie dotknięci są rodzice samotnie wychowujący dzieci. 15,8 procent osób samotnych z nieletnimi dziećmi stwierdziło, że nie wystarcza im środków na ogrzanie domu (rok temu było to 13,8 procent).
Ponadprzeciętnie są również dotknięte osoby mieszkające samotnie: 9,5 procent ma problemy z ogrzewaniem, w porównaniu do 7,5 procent rok wcześniej.
– Co za smutny wynik – powiedziała Sahra Wagenknecht w rozmowie z portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland, który napisał o problemach, jakie obywatele RFN mają z uregulowaniem rachunków za ogrzewanie.
Wagenknecht, posłanka do Bundestagu, stwierdziła, że nigdy wcześniej tak wielu ludzi w Niemczech nie miało problemów, by odpowiednio ogrzać swoje domy". Dodała, że chodzi o 7 milionów obywateli.
Ile Niemcy płacą za ogrzewanie?
Według wyliczeń Deutsche Welle czteroosobowe gospodarstwo domowe jeszcze jesienią 2021 roku za ogrzanie mieszkania o powierzchni 100 metrów kwadratowych płaciło 1080 euro. Pod koniec 2022 roku było to już 3240 euro, czyli tyle, ile wynosił przeciętny miesięczny dochód w Niemczech.
Czytaj też:
Niemcy ogłaszają koniec kryzysu energetycznego. "Nie jest już dla nas problemem"