Po naciskach ONZ Rosja i Ukraina przez dwa miesiące negocjowały z Turcją porozumienie zapewniające bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym i osiągnęły porozumienie w sprawie tekstu, który miał zostać ogłoszony przez Ankarę 30 marca, ale Kijów nagle się wycofał – podaje Reuters, powołując się na cztery źródła zaznajomione ze sprawą.
– W ostatniej chwili Ukraina się wycofała i umowa została zerwana – powiedziało jedno ze źródeł agencji. Tę wersję wydarzeń potwierdziły trzy kolejne osoby.
Rosja, Ukraina i Turcja odmówiły komentarza. Rozmówcy Reutersa stwierdzili, że nie wiedzą, co spowodowało taką decyzję Kijowa.
Inwazja Rosji na Ukrainę. Morze Czarne w "strefie wojny"
Agencja zwraca uwagę, że Turcja i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres od miesięcy starają się zapewnić swobodę żeglugi handlowej przez Morze Czarne, które w niektórych obszarach zamieniło się w morską strefę wojny od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Morze Czarne jest dla Rosji i Ukrainy kluczowym szlakiem dostarczania na rynki światowe produktów takich jak zboże, nawozy i ropa naftowa, chociaż wielkość transportu morskiego znacznie spadła od czasu wojny – podkreśla Reuters.
Według agencji rozmowy z udziałem Ankary, Moskwy i Kijowa, które nie były wcześniej ogłaszane publicznie, dają wgląd w cichą dyplomację toczącą się za zamkniętymi drzwiami w sprawie sposobów doprowadzenia obu walczących stron do negocjacji, na początku choćby w sprawie żeglugi handlowej.
Zełenski prosi USA o pomoc
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w lutym, że bez nowej amerykańskiej pomocy wojskowej Ukraina nie będzie w stanie obronić korytarza żeglugowego przez Morze Czarne, obejmującego jego zachodnie wybrzeże w pobliżu Rumunii i Bułgarii.
Reuters przypomina, że latem 2022 r. Turcja i ONZ pomogły w wypracowaniu porozumienia w sprawie tzw. umowy zbożowej, która umożliwiła bezpieczny eksport prawie 33 mln ton ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne. Moskwa wycofała się z tej umowy w lipcu 2023 r., ogłaszając, że jej własny eksport żywności i nawozów napotyka na poważne przeszkody.
Amerykański dziennik "The New York Times" nazwał w sierpniu ub.r. Morze Czarne "najniebezpieczniejszym morzem świata", ponieważ obecne napięcia na tym akwenie stwarzają ryzyko potencjalnej konfrontacji Rosji z NATO.
Czytaj też:
Eksport zboża z Ukrainy. Niemcy wkraczają do akcji