W Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) trwają prace nad projektem nakładającym na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek sporządzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Projekt ma wkrótce trafić na posiedzenie rządu.
Hennig-Kloska: 10 mld zł na adaptację do zmian klimatu
– Za chwilę na Radzie Ministrów pojawi się zmiana ustawy Prawa ochrony środowiska, która mówi o potrzebie tworzenia planów adaptacji i wprowadza je w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, ale też daje im narzędzia wsparcia – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie.
– Uruchomiliśmy pulę ok. 10 mld zł na adaptację do zmian klimatu m.in. na budowę błękitno-zielonej infrastruktury, infrastruktury przeciwpowodziowej czy budowanie odporności – dodała.
Nowy obowiązek dla miast. Ministerstwo tłumaczy po co
Jak wyjaśnia ministerstwo, celem projektowanych regulacji jest wprowadzenie do polskiego prawa nowego instrumentu – miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu (MPA). Jego sporządzenie będzie obowiązkowe dla miast o liczbie mieszkańców równej lub większej niż 20 tys. osób.
Dokument będzie zawierał m.in. koncepcję zazieleniania miasta, w tym zwiększania powierzchni terenów zieleni i zadrzewień, a także konkretne działania adaptacyjne – podkreśla resort.
Czytaj też:
Kaucja za butelki i puszki. Hennig-Kloska składa autopoprawkę