"W Ministerstwie Finansów cały czas rozpatrywana jest możliwość obniżenia – z 8 proc. do 0 proc. – stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego. Zagadnienie to jest badane w ramach analiz dotyczących m.in. zakresu zmian, korzyści dla poszczególnych uczestników rynku oraz potencjalnych skutków finansowych dla strony dochodowej i wydatkowej budżetu państwa" – napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację.
Wiceszef MF wskazał na konieczność zapewnienia dodatkowych środków samorządom, a także na objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu.
"Powyższe uwagi nie oznaczają, że zmiany w zakresie obniżenia stawki VAT na transport pasażerski nie zostaną wdrożone – działania w tym zakresie zostaną podjęte w najbliższym możliwym czasie uwzględniając w tym zakresie możliwości budżetowe państwa" – podkreślił wiceminister.
Zerowy VAT na transport publiczny. Kolejna niezrealizowana obietnica KO
Wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na transport publiczny Koalicja Obywatelska zapisała w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu".
"Wprowadzimy 0% VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów dla Polaków. Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy wprowadzające obniżoną do 0% stawkę VAT na określone usługi transportu pasażerskiego" – czytamy w punkcie numer 80.
Okres stu dni rządu Donalda Tuska minął 22 marca br.
Czytaj też:
Czemu KO nie realizuje "100 konkretów"? Grodzki odpowiada