Rozporządzenie zabrania wprowadzania na rynek Unii i udostępniania na nim lub eksportu z rynku Unii jakichkolwiek produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej.
"Rozporządzenie tworzy niezbędne ramy, na których można oprzeć działania prawne skierowane przeciwko produktom wytwarzanym przy użyciu pracy przymusowej na rynku wewnętrznym" – czytamy w komunikacie Rady UE.
Powstanie specjalna baza
Komisja utworzy bazę danych obszarów lub produktów zagrożonych pracą przymusową, aby wesprzeć pracę właściwych organów w ocenie możliwych naruszeń niniejszego rozporządzenia – podano także.
Na podstawie oceny możliwych zagrożeń Komisja (w przypadku wykorzystania pracy przymusowej poza UE) lub organy państwa członkowskiego (w przypadku wykorzystania pracy przymusowej na ich terytorium) mogą wszcząć dochodzenie.
Władze państw członkowskich powinny dzielić się informacjami z innymi państwami członkowskimi, jeśli podejrzewają, że naruszenia rozporządzenia mają miejsce w innych częściach Unii Europejskiej, lub dzielić się informacjami z Komisją, jeśli podejrzewają stosowanie pracy przymusowej w państwie trzecim, wskazano w komunikacie.
Ostateczna decyzja (tj. o zakazie, wycofaniu i utylizacji produktu wytworzonego przy użyciu pracy przymusowej) zostanie podjęta przez organ, który prowadził dochodzenie. Decyzja podjęta przez organ krajowy będzie miała zastosowanie we wszystkich innych państwach członkowskich, w oparciu o zasadę wzajemnego uznawania..
Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu. Będzie stosowane 3 lata po dacie wejścia w życie.
Czytaj też:
Wyższe cła na towary z Chin. Jak odpowie Amerykanom Pekin?Czytaj też:
Kryzys w kolejnej branży. Setki firm ogłosiło niewypłacalnośćCzytaj też:
Polska gospodarka zwalnia. Niepokojące dane Głównego Urzędu Statystycznego