Narodowy Bank Polski poinformował, że główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, została niezmieniona i nadal wynosi 5,75 proc.
Stopy pozostają na dotychczasowym poziomie
Z kolei stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Jeśli chodzi o stopę redyskontową weksli, to również ona została utrzymana na dotychczasowym poziomie, czyli 5,8 proc., natomiast stopa dyskontowa weksli wciąż wynosi 5,85 proc.
Ostatnia obniżka stóp procentowych nastąpiła w październiku 2023 roku. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wskaźnik o 0,25 pkt. proc.
Kiedy kolejna obniżka stóp procentowych?
Według analityków EY, Narodowy Bank Polski zdecyduje się na cztery cięcia stóp procentowych o 25 pb między marcem a wrześniem 2025 roku.
Luzowanie monetarne zostanie wznowione w marcu 2025 r. cięciem stóp procentowych o 25 punktów bazowych – czytamy w październikowym raporcie European Economic Outlook. Według analityków EY, Narodowy Bank Polski zdecyduje się na cztery cięcia stóp procentowych o 25 pb między marcem a wrześniem 2025 r., z dodatkowym łagodzeniem o 50 pb w 2026 r.
"Polski bank centralny utrzymuje pauzę od cięć stóp procentowych, dokonanych pod koniec 2023 r. i sygnalizuje, że cykl luzowania zostanie wznowiony w marcu 2025 r. Oczekujemy, że stopy procentowe zatrzymają się na poziomie 4,25 proc. w 2026 r., powyżej stopy neutralnej ze względu na silną aktywność gospodarczą" – napisali eksperci.
Według ich szacunków, inflacja w Polsce na poziomie 5 proc. będzie najwyższa w UE w 2025 r., a jej dynamika będzie w dużej mierze zależna od tempa uwalniania zamrożonych cen energii.
Analitycy EY spodziewają się spadku inflacji poniżej 3,5 proc., czyli górnej granicy przedziału odchyleń od celu NBP, w 2026 r.
Czytaj też:
Ile zarabia członek Rady Polityki Pieniężnej? NBP podał wysokość pensjiCzytaj też:
Niewielki spadek inflacji. Ekonomiści Pekao: Studzimy zachwyty