Polska Agencja Prasowa podała na Twitterze, że TK zdecydował się wstrzymać stosowanie uchwały SN począwszy od dnia jej wydania, czyli 23 stycznia.
Trybunał poinformował, że kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana, i że orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą.
Przypomnijmy, 23 stycznia trzy połączone izby SN przyjęły uchwałę, stwierdzając, że jeśli w składzie orzekającym zasiada osoba powołana na sędziego Sądu Najwyższego przez nową KRS, to taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.
Dzień wcześniej, 22 stycznia, marszałek Elżbieta Witek skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.
Natomiast 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których podjęto uchwałę SN o nowej KRS.
Czytaj też:
Jest data posiedzenia TK ws. reformy sądów. Pawłowicz sprawozdawcą