Na razie znamy dane z 99,97 proc. obwodowych komisji wyborczych. Wynika z nich, że prezydent Andrzej Duda najwięcej głosów zdobył w sześciu województwach. Są to: małopolskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, łódzkie oraz świętokrzyskie. Z kolei Rafał Trzaskowski zwyciężył w dziesięciu województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i w mazowieckim.
W pięciu województwach, w których 28 czerwca najlepsze wyniki uzyskał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, w II turze wygrał prezydent Andrzej Duda. W porównaniu z I turą polityk poprawił tam swój wynik o 8-10 punktów procentowych.
Z kolei w czterech z pięciu województw, gdzie Szymon Hołownia uzyskał 28 czerwca najlepsze wyniki, w II turze wygrywa kandydat KO Rafał Trzaskowski. Wyjątkiem jest Podlasie, jednak i tam Trzaskowskiego poparło dwa razy więcej osób niż dwa tygodnie temu.
Inaczej podział wygląda w przypadku gmin. Tutaj ewidentnie dominuje urzędujący prezydent. Kandydat PiS wygrał wybory w 1872 gminach, kandydat KO w 601. Remis zanotowano w 4 gminach. Poparcie dla Dudy i Trzaskowskiego na tym stopniu podziału terytorialnego dobrze obrazują poniższe mapy:
twitterfacebook
Kolejna mapa dotyczy frekwencji:
Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. Tak wynika z danych z 99,98 proc. obwodów. PKW podałe te informacje na swojej stronie internetowej. Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,97 proc.
Czytaj też:
Trzaskowski nie wróci do pracy w Ratuszu na pełen etat? Grabiec: Będziemy go namawiaćCzytaj też:
Trzaskowski przegrał, bo zlekceważył Żółtka? "Stracił swoją szansę"