Wcześniej o tym, że uzasadnienie wyroku zostanie opublikowane w środę lub w czwartek, informował serwis Interia.
22 października 2020 roku TK orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok Trybunału do dziś nie był opublikowany w Dzienniku Ustaw.
Na początku grudnia rząd wydał komunikat, w którym poinformowano, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.
W opublikowanym dziś uzasadnieniu czytamy: "Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny".
TK powołał się w swoim uzasadnieniu na art. 38 Konstytucji, w myśl którego: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" oraz art. 30, według którego "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych".
Interpretacyjna furtka
Dziennikarze zwracają uwagę, że wyrok TK w gruncie rzeczy oznacza utrzymanie status quo wcześniejszego kompromisu aborcyjnego. Chodzi o pewną furtkę interpretacyjną jaka zawarta jest w uzasanieniu. TK uznał bowiem, że aborcja jest dopuszczalna w przypadku, gdy "duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki".
Jak wskazuje Polsat News, takie ujęcie sprawy pozwala na różne interpretacje tego, co właściwie oznacza zagrożenie dla zdrowia matki w przypadku wystąpienia wady letalnej u jej dziecka. "Kluczową wątpliwością jest kwestia zdrowia psychicznego i konsekwencji, które taki poród może przynieść" – czytamy.
Czytaj też:
Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji opublikowane. Wiadomo, co zrobi rząd