Jak czytamy w sobotnim komunikacie MSZ, "minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przeprowadzili konsultacje dwustronne w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania".
Ustalenia po spotkaniu ministrów
"Omówiono m.in. agendę stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy '17+1', perspektywy współpracy UE–Chiny. Ministrowie wymienili opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw, w tym na temat źródeł napięć w sprawach globalnych, a także obszarów możliwego współdziałania" – napisano w oświadczeniu.
Ministrowie potwierdzili, że trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny–Polska odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku.
"Minister Rau przedstawił polską ocenę inicjatywy '17+1'. Ministrowie zgodzili się, że ten format, po niezbędnych dostosowaniach, powinien być ważnym filarem współpracy między Europą a Chinami" – podkreśla MSZ.
Zgodnie z komunikatem "minister Rau zadeklarował, że Polska, jako jeden z beneficjentów rozwoju ładu światowego po 1989 roku, będzie nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w tworzeniu i utrzymywaniu warunków dla pokojowej współpracy międzynarodowej".
Inicjatywa "17+1". Co to jest?
Inicjatywa "17+1", która powstała w 2012 r. (najpierw jako "16+1"; w 2019 r. dołączyła Grecja), jest narzędziem służącym m.in. do wzmacniania wizerunku Chin jako ważnego aktora w Europie Środkowej, zapewnienia ich regularnego kontaktu z państwami regionu i ograniczania w nim wpływów USA – czytamy na stronie internetowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Czytaj też:
Prezydenci USA, Chin, Niemiec i Rosji napisali do Andrzeja Dudy