Jak informuje Kancelaria Prezydenta, prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny prowadził powołany przez prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Zainaugurował on działalność po rozmowach Kukiza z Andrzejem Dudą.
Instytucja sędziego pokoju to sztandarowe hasło Pawła Kukiza z kampanii wyborczej w 2015 roku. Sędziowie pokoju mieliby przejąć część prostych spraw, które nie muszą być rozpatrywane przez sądy powszechne.
W czwartek prezydencki projekt ustawy w tej sprawie został, w obecności Pawła Kukiza, zaprezentowany przez Andrzeja Dudę.
Szczegóły projektu
Według proponowanych zmian, sądy pokoju mają być nową kategorią sądów w Polsce w ramach sądów powszechnych. Sama idea takiej instytucji sięga czasów II Rzeczpospolitej, o czym mówił prezydent podczas czwartkowej uroczystości.
– Sądy pokoju funkcjonowały w Polsce w okresie międzywojennym, więc ta instytucja w jakimś sensie wraca jako instytucja szczególna, która odciąży sądy rejonowe – powiedział Andrzej Duda.
– To będą sądy, które będą się znajdowały w systemie poniżej, można powiedzieć, sądów rejonowych. Będą zatem w systemie sądów powszechnych, będą miały swoje okręgi, ale od tych spraw, które będą rozstrzygały sądy pokoju, sędziowie pokoju, będzie przysługiwał środek odwoławczy właśnie do sądów rejonowych – wyjaśniał prezydent.
Sędziowie pokoju mają rozstrzygać najprostsze sprawy, które, jak wskazał prezydent, "dzisiaj bardzo często stanowią utrapienie sądów rejonowych".
– Sprawy o wykroczenia, które bardzo często, jak słyszymy, są wręcz śmieszne, a dzisiaj blokują wokandę, stają na wokandzie sądów rejonowych. Przez to będzie następowało odciążenie, że te sprawy przede wszystkim wykroczeniowe właściwie w całości znajdą się właśnie w jurysdykcji sądów pokoju – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent wskazał także, że sędzią pokoju będzie mogła zostać osoba, która ma nie mniej niż 29, a nie więcej niż 70 lat, posiada wyższe wykształcenie prawnicze i co najmniej 3-letnie doświadczenie w świadczeniu różnego działań, które wymają fachowej wiedzy prawniczej. Sędzią pokoju będzie można zostać tylko jeden raz, a kadencja będzie trwała 6 lat.
Czytaj też:
Andrzej Duda spotkał się z o. Rydzykiem. Wyciekły kulisyCzytaj też:
Sędziowie pokoju. Dziś prezentacja projektu