We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Pierwotnie było zaplanowane na dwa dni. Przedmiotem prac izby jest m.in. projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rada Ministrów przyjęła ten projekt w poniedziałek.
„Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, dokonało zmiany w kalendarzu prac Izby” – przekazał w środę po południu dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.
Trwające posiedzenie Sejmu zostało zatem wydłużone o trzy dni. Obrady będą kontynuowane w piątek 11 marca, w sobotę 12 marca, a następnie w piątek 18 marca.
Ze zaktualizowanego harmonogramu prac Sejmu wynika, że w piątek i w sobotę posłowie będą kontynuować prace nad projektem ustawy o obronie ojczyzny, a także ustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Projekt ustawy o pomocy uchodźcom
Projekt ustawy przewiduje między innymi umożliwienie osobom, które chcą pozostać w Polsce, m.in. podjęcie pracy oraz dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji. Projekt zakłada też wsparcie finansowe z budżetu państwa dla tych, którzy przyjmą pod swój dach obywateli Ukrainy (otrzymają od państwa 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie przez okres dwóch miesięcy).
Obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z świadczeń socjalnych, m.in. ze świadczenia wychowawczego,, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy świadczenia "Dobry start". Jak podało RMF FM, Ukraińcy będą mieli także prawo do dodatkowej pomocy żywnościwej, bezpłanej opieki psychologicznej i dostępu do opieki lekarskiej, pielęgniarskiej czy dentystycznej.
„Bezkarność urzędnicza” w projekcie
W projekcie znalazły się zdumiewające propozycje w żaden sposób niezwiązane z ukraińskimi uchodźcami.
Sprzeciw opozycji w ustawie o uchodźcach budzi art. 71, który zmienia ustawę o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W art. 26a, który ma być dodany w tej ustawie, znajduje się wyłączenie z odpowiedzialności za przestępstwo czynu funkcjonariusza publicznego polegającego na nadużyciu uprawnień, a także za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w szczególnych okolicznościach takich jak wojna czy stan wyjątkowy, a także stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.
– Jest wielka szansa, żeby przyjąć tę ustawę jednomyślnie, tylko wycofajcie tę rzecz, która jest hańbiąca. Gwarantujemy, że Senat pilnie bez poprawek przyjmie tę ustawę, tylko proszę wycofać bezkarność władzy. jeśli jesteście tacy uczciwi, jak zapewniacie, wycofajcie tę poprawkę, poprzemy tę ustawę i uchwalimy ją jednomyślnie – mówił Borys Budka podczas dzisiejszego posiedzenia.
Czytaj też:
Winnicki: Niech polska władza jasno zakomunikuje to rządom Wielkiej Brytanii i USACzytaj też:
Braun wykluczony z obrad Sejmu, bo nie miał na twarzy maski