"Nie zakładamy przywrócenia obowiązkowego poboru. Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy, zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim. Dodam, że wojna za naszą wschodnią granicą pokazała wszystkim, jak ważni dla obronności kraju są zwykli obywatele, przeszkoleni pod kątem wojskowym" – zapewnił minister obrony w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Najlepsze relacje w historii
Wicepremier Błaszczak został też zapytany, jak w ostatnim czasie wzmocniła się pozycja naszego kraju w NATO. "Mamy fantastycznych, świetnie wyszkolonych i sprawdzonych na misjach żołnierzy służących w Wojsku Polskim. Intensywnie wzmacniamy interoperacyjność z sojusznikami, z którymi ramię w ramię zapewniamy bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego, współdziałamy w różnych regionach świata, gościmy też w naszym kraju ponad 10 tys. żołnierzy NATO. Stawiam ogromny nacisk na ścisłą współpracę z wojskami sojuszniczymi. Od pamiętnego szczytu NATO W Warszawie w 2016 r. wiele się zmieniło. Nasze relacje z partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi są dobre jak nigdy dotąd" – podkreślił.
Szef MON wskazał, że podczas ostatniego szczytu NATO w Madrycie zapadła przełomowa decyzja i struktury wojsk amerykańskich będą w Polsce na stałe. "Bezprawna aneksja Krymu, działania hybrydowe na granicy polsko-białoruskiej, czy wreszcie agresja Rosji na Ukrainę, potwierdziły tylko konieczność wzmacniania odstraszania i obrony na flance wschodniej Sojuszu. Polska jest bezpieczna, bo jest w Sojuszu Północnoatlantyckim, a nasze silne i profesjonalne wojsko odstrasza agresora oraz wzmacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej" – powiedział Mariusz Błaszczak.
Czytaj też:
Sadłowski: Dugin nie jest "mózgiem Putina", ale jest niebezpieczny z dwóch powodów