Akcja ma nas uwrażliwić i skłonić do działań zapobiegających cierpieniu – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. To czas, w którym każdy, kto boryka się ze skutkami przestępstwa może uzyskać bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną w całej Polsce. Takie wsparcie jest niezwykle istotne, zwłaszcza wtedy gdy ofiarami przestępstw są najmłodsi. Traumatyczne przeżycia wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Co roku Tydzień ma swoją specyfikę. Tym razem jest to zwalczanie przemocy domowej, prewencja i wsparcie ofiar.
Naszym celem jest stanie po stronie słabszych i bezbronnych. Uruchomiony długofalowy system pomocy gwarantuje skuteczne wsparcie dla ofiar przestępstw, odpowiednio dobrane do ich indywidualnych potrzeb – mówi Marcin Romanowski.
Gdzie uzyskać darmową pomoc?
W akcję, jak co roku, włączają się pracownicy sądów, prokuratur, policjanci, prawnicy, ośrodki interwencji kryzysowej oraz placówki finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Instytucje z całej Polski, które zdecydowały się dołączyć do akcji, we własnym zakresie zorganizowały punkty informacyjne oraz umieściły na swoich stronach internetowych informacje o terminach ich działania – odpowiada Marcin Romanowski. Stawiamy na wszechstronną pomoc, ponieważ wiemy, że problemy z jakimi mierzą się osoby pokrzywdzone są złożone.
Nie wahaj się prosić o pomoc!
Wiele jest osób cierpiących z powodu skutków przestępstw, których doświadczają – a jednocześnie nie wiedzą, gdzie i jak mogą znaleźć pomoc. Wielokrotnie, z powodu trudnej sytuacji finansowej, nie mają możliwości skorzystania z pomocy – mówi Romanowski. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wychodzi naprzeciw ich potrzebom, umożliwiając otrzymanie fachowej porady bez strachu o budżet.
Skorzystaj z możliwości pomocy oferowanej w trakcie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem!
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To ponad 300 miejsc działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc prawną, psychologiczną, a w razie potrzeby materialną, dostosowaną do potrzeb. Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa i ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: [email protected]