Przede wszystkim należy pamiętać, że butla z gazem jest bardzo dużym zagrożeniem w pomieszczeniach, w których jest powyżej 35 stopni Celsjusza. W przegrzanej butli ciśnienie przekracza dopuszczalne normy i może nastąpić wybuch. Dodatkowo butla musi stać stabilnie w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od otwartych źródeł ognia, czy urządzeń elektrycznych(bezpieczna odległość to minimum 1,5 metra). Instalacje na płynny gaz mogą być tylko w niskich budynkach, maksymalnie do 4 pięter.
Najważniejszą kwestią dla bezpieczeństwa jest odpowiednie podłączenie butli z gazem. Przede wszystkim najpierw należy sprawdzić uszczelkę reduktora ciśnienia i zaworu. Jeśli guma jest spękana lub pofałdowana, trzeba ją wymienić. Butle gazowe trzeba podłączać zawsze specjalnymi elastycznymi przewodami do gazu płynnego. Muszą mieć długość co najmniej 1,5 m, a na obu końcach opaski zaciskowe. Należy je wymieniać co cztery lata. Również istotnym elementem jest reduktor ciśnienia gazu, który reguluje ciśnienie w butli odpowiednio do temperatury otoczenia. Gdy nie korzysta się z gazu, należy zakręcić zawór, a w przypadku dłuższej nieobecności, najlepiej zdemontować reduktor.
Kupując lub uzupełniając butlę z gazem warto zwrócić uwagę na źródło jej pochodzenia. Tylko markowa butla jest gwarantem spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Zanim przewieziesz butlę, dokręć zawór i zabezpiecz jego dyszę nakrętką. Butlę przewoź zawsze pionowo, zabezpieczoną przed przewróceniem się. Nigdy nie tocz jej do samochodu.
Więcej informacji znajduje się w serwisie współtworzonym przez PZU dajemyrade.pl.