O zmianach w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych poinformowano w mediach społecznościowych. "W dniu 18 stycznia 2024 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwały o odwołaniu Piotra Ciompy z funkcji Prezesa Zarządu, Piotra Wojcieszka z funkcji Wiceprezesa Zarządu i Mariusza Kujawskiego z funkcji Członka Zarządu PWPW" – czytamy w komunikacie.
"Jednocześnie NWZ powołało Piotra Michalskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PWPW. W związku z decyzją NWZ spółki w skład Zarządu wchodzą obecnie: Piotr Michalski – Wiceprezes Zarządu Jacek Trabczyński – Członek Zarządu" – dodano.
Struktura i działania PWPW
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Zajmuje się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. PWPW znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa. Od stycznia 2017 nadzór właścicielski nad PWPW S.A. sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Od 2006 spółka znajduje się na liście producentów banknotów euro akredytowanych przez Europejski Bank Centralny. PWPW zajmuje się produkcją banknotów obiegowych i kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Polskiego, ale również dla banków centralnych innych państw np. dla Słowacji, Gruzji, Gwatemali, Paragwaju, Hondurasu, Dominikany czy Dżibuti.
PWPW jest producentem paszportów także dla Litwy, Armenii i Bangladeszu.
Historia firmy ma swój początek w 1919 roku. 25 stycznia, podczas posiedzenia Rady Ministrów odrodzonego państwa polskiego, pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego, zapadła decyzja o utworzeniu Państwowych Zakładów Graficznych. W latach dwudziestych zakłady przekształcono w spółkę akcyjną o nazwie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Czytaj też:
Lasek odwołał radę nadzorczą CPK