Biskup przypomniał, że nowy rok szkolny i katechetyczny to ważne wydarzenie dla uczniów, nauczycieli, wychowawców, dyrekcji i podmiotów prowadzących placówki wychowawcze.
– Z perspektywy minionego czasu i doświadczenia ludzi dorosłych doceniamy wysiłek edukacyjny szkoły, bowiem ten proces wpisuje się w formację ludzką każdego człowieka, ale i w duchową, patriotyczną i obywatelską, w myśl prawdy, którą przed laty wyraził św. Jan Paweł II pisząc, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, które wznoszą człowieka do źródła prawdy – zauważył biskup kielecki.
Dodał, że bez prawdy nie ma przyszłości, także przed szkołą.
– Nikt nie ma prawa szkodzić drugiemu człowiekowi. Wychowawcze prawa uczniów i rodziców są nadrzędne. Dla religii powinno być miejsce w szkole, dlatego modlę się z całą diecezją za naszych katechetów – powiedział bp Piotrowski.
Prawa rodziców
Biskup, za papieżem Franciszkiem zauważył, że trzeba chronić prawa rodziców do kształcenia dzieci, a wychowawczej misji rodziców nie sprzyja aktualny kontekst kulturowy, zwłaszcza w Europie.
– Dla religii powinno być miejsce w szkole, dlatego modlę się z całą diecezją za naszych katechetów – powiedział bp Piotrowski, zachęcając do odważnego życia wiarą.
– Bez autentycznej obecności Boga w naszym życiu, będziemy jak groby pobielane – stwierdził. Przypomniał także zdanie św. Augustyna, nawróconego długoletnią modlitwą jego matki św. Moniki: „Jaka to szkoda, że tak późno poznałem Ciebie miłości moja”.
– Nie przeszkadzajmy więc dzieciom, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa, aby podążały ku Niemu i napełniały swoje serca prawdą i miłością, które sięgają znacznie dalej niż programy edukacyjne i wychowawcze – apelował bp Piotrowski.
Zachęcał o „zadbanie o dzieci i młodzież w naszych rodzinach i szkołach”.
Czytaj też:
Ideologia zamiast demokracji. Dlaczego minister Nowacka ignoruje wolę 80 proc. rodziców?Czytaj też:
Episkopat w obronie lekcji religii. Dwie petycje do Sądu Najwyższego