"W Prokuraturze Krajowej rozpoczęła się dziś kontrola Najwyższej Izby Kontroli (@NIKgovPL). Przedmiotem kontroli jest zawarcie i realizacja umowy na zakup oprogramowania «Hermes»" – przekazała PK na swoim koncie w serwisie X.
Jak podaje RMF FM, kontrolerzy będą badać, czy zakup oprogramowania był celowy i zgodny z prawem oraz sprawdzą efektywność kosztową dostawy.
Zakup Hermesa
O sprawie zakupu oprogramowania Hermes poinformowała w marcu tego roku "Gazeta Wyborcza". Autorzy tekstu twierdzili, że program jest "jeszcze bardziej zaawansowany niż Pegasus". Zakupu dokonano wiosną 2021 r. Prokuratorem Krajowym był wtedy Bogdan Święczkowski, jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry. W 2022 r. Święczkowski odszedł z PK i został sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuł wywołał poruszenie. Odnieśli się do niego m.in. marszałek Szymon Hołownia. Tymczasem serwis Zaufana Trzecia Strona, zajmujący się kwestiami cyberbezpieczeństwa wskazywał, że "artykuł jest upstrzony absurdami, a z Hermesem jest jak z rowerami na Placu Czerwonym".
W wydanym po publikacji "GW" oświadczeniu Prokuratura Krajowa poinformowała, że zweryfikuje i zbada zasadności zakupu i sposobu wykorzystywania w tej jednostce organizacyjnej prokuratury profesjonalnego narzędzia do automatyzacji procesu gromadzenia informacji z otwartych źródeł OSINT (Open Source Intelligence).
W komunikacie przypomniano, że Hermes umożliwia pozyskiwanie i przetwarzanie informacji z szeregu dostępnych źródeł (m.in. informacji z portali społecznościowych, stron internetowych, danych zamieszczanych na forach internetowych oraz ujawnianych w publikowanych bazach danych). Program miał służyć zarówno Prokuraturze Krajowej, jaki i podległym jej jednostkom. Sprawę będzie badała Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.
Czytaj też:
"Stale mi powtarzał, że nie mam prawa tego robić". Jourova o współpracy z ZiobrąCzytaj też:
Czy zbiórka PiS jest legalna? Bodnar zabrał głos