"PiS ma rozważać wystawienie Przemysława Czarnka w wyborach prezydenckich. Jak ocenia Pani/Pan tę kandydaturę?" – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu przeprowadzonego przez SW Research. Wyniki opublikował w poniedziałek serwis rp.pl, portal dziennika "Rzeczpospolita".
Pozytywnie kandydaturę Czarnka oceniło 16,9 proc. badanych, natomiast negatywnie – 59,6 proc. Zdania w tej kwestii nie ma 23,5 proc. ankietowanych.
Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research, powiedziała, że byłego ministra edukacji i nauki za niewłaściwego kandydata do wyścigu prezydenckiego częściej od ogółu badanych uważają ci po 50. roku życia (64 proc.) oraz posiadający wyższe wykształcenie (67 proc.). Jak dodała, szczególnie negatywnie ten pomysł oceniają mieszkańcy największych miast (73 proc.).
Potencjalni kandydaci PiS. Kto oprócz Czarnka?
Jak przypomina "Rz", wśród potencjalnych kandydatów PiS na prezydenta wymienia się – oprócz Przemysława Czarnka – byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, prezesa IPN Karola Nawrockiego, europosła Tobiasza Bocheńskiego oraz posła i byłego wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.
Koalicja Obywatelska nazwisko swojego kandydata ma ogłosić 7 grudnia. Najprawdopodobniej kandydatem KO będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, choć nie jest to jeszcze przesądzone. Drugim potencjalnym kandydatem jest szef MSZ Radosław Sikorski.
Wybory prezydenckie 2025. Kto po Andrzeju Dudzie?
Jak dotąd start w wyborach prezydenckich potwierdzili: Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei, kandydat Konfederacji oraz Marek Jakubiak, poseł koła Wolni Republikanie, który wszedł do Sejmu z list PiS.
Wybory prezydenckie odbędą się w przyszłym roku, prawdopodobnie w maju. Druga i ostatnia kadencja Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim upływa w sierpniu 2025 r. Polacy wybierają prezydenta co pięć lat.
Czytaj też:
Sikorski wymienił dwie cechy, jakie powinien mieć przyszły prezydent Polski