Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. "16-18 maja na granicy z Białorusią odnotowano ponad 520 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby. Udzielono pomocy 2 osobom. W stronę polskich patroli rzucano kamieniami. Uszkodzono pojazd SG" – przekazano w najnowszym komunikacie.
Podlaski Oddział Straży Granicznej podał, że polska granica naruszona została w rejonie służbowej odpowiedzialności dziewięciu placówek SG, tj. w Szudziałowie, Krynkach, Czeremsze, Michałowie, Płaskiej, Narewce, Bobrownikach, Białowieży i Mielniku. Cudzoziemcy usiłowali sforsować zarówno graniczne rzeki (Świsłocz, Istoczanka, Wołkuszanka), jak i barierę techniczną na granicy lądowej. W piątek odnotowano blisko 80 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę i niedzielę po ponad 220. Kilkukrotnie doszło do ataków na służby strzegące naszej granicy. W stronę polskich patroli rzucano kamieniami i konarami drzew. W maju na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 1,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Presja migracyjna
Presja migracyjna dotyczy obcokrajowców z krajów o wysokim ryzyku migracyjnym, którzy w zorganizowanych grupach, często liczących kilkadziesiąt osób, próbują nielegalnie przekraczać granicę z Białorusi do Polski. Ich działania są dobrze zorganizowane i skoordynowane. Migranci ignorują wezwania do przestrzegania prawa. Presja na polsko-białoruską granicę została sztucznie wywołana przez władze Białorusi, jako część działań hybrydowych mających na celu destabilizację Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.
Strefa buforowa
Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy funkcjonuje strefa buforowa. Kolejny raz została przedłużona rozporządzeniem szefa MSWiA 10 marca na 90 dni.
Czytaj też:
Wycinka drzew przy granicy z Białorusią. "Kompletnie ogołocone"Czytaj też:
Ograniczenie prawa do azylu. Ważny ruch rządu