W konkluzji raportu analitycy amerykańskiego wywiadu stwierdzają, że zarówno Chiny jak i Rosja rozwijają swe zdolności w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów wywiadowczych, rozpoznawczych oraz w zakresie inwigilacji. Doktryny wojskowe obydwu krajów kładą szczególny nacisk na uzyskanie przewagi wojskowej w przestrzeni kosmicznej, co ma umożliwić ograniczenie efektywności działania amerykańskich i sojuszniczych sił zbrojnych.
Obydwa kraje w ostatnich latach intensywnie modernizują posiadany sprzęt oraz inwestują w rozwój wojskowych programów kosmicznych, w szczególności w kosmiczne pojazdy nośne oraz systemy nawigacji satelitarnej. Celem tych działań, jak stwierdzają analitycy amerykańskiego wywiadu wojskowego, jest poprawa zdolności w zakresie dowodzenia własnymi siłami zbrojnymi, a także śledzenia dyslokacji wojsk amerykańskich w skali całego świata. Obydwa kraje pracują nad rozwojem nowych, kosmicznych typów broni i uzbrojenia, umożliwiających zakłócanie sygnałów radiowych, budowę orbitalnych wyrzutni pocisków rakietowych a także systemów posługujących się skoncentrowaną wiązką energetyczną, których zdaniem może być niszczenie celów przeciwnika zarówno na ziemi, jak i w kosmosie.
Analitycy amerykańskiego wywiadu wojskowego w części raportu poświęconego Rosji, zwracają uwagę na to, że w rosyjskiej doktrynie wojskowej silnie akcentuje się militarne znaczenie kosmosu w związku z pracami nad rozwojem broni precyzyjnej i wiązkowej. Ich zdaniem większość umieszczonych przez Moskwę na orbicie satelitów ma również, obok cywilnego, zastosowanie militarne. W szczególności chodzi o te, których oficjalnym zadaniem jest diagnostyka stanu technicznego innych satelitów oraz przeprowadzenie niezbędnych napraw i konserwacji. Mogą być one zdaniem amerykańskich ekspertów, wykorzystywane w celu przeprowadzenia ataku na znajdujące się na orbicie satelity innych państw.