Sytuacja w Strefie Gazy robi się coraz poważniejsza. Walki pomiędzy siłami zbrojnymi Izraela a bojownikami Hamasu przybrały niespotykaną od długiego czasu skalę. Wielu ekspertów wskazuje jednak, że w wymiarze politycznym na eskalacji konfliktu zyskuje zarówno partia Benjamina Netanjahu, jak i palestyńska fundamentalistyczna organizacja.
Konflikt w Strefie Gazy
Izraelskie naloty na Gazę zabiły już 227 osób, a rakiety wystrzeliwane na Izrael przez Hamas odebrały życie co najmniej 12 osobom. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia Gazy, po stronie palestyńskiej ponad jedna trzecia ofiar to cywile: kobiety i dzieci.
Nieprzerwanie od 10 maja Hamas kontynuuje ostrzał celów na terytorium Izraela. Większość rakiet zatrzymuje izraelski system obrony zwany „Żelazną Kopułą”.
Ośrodek Studiów Wschodnich wskazuje, że od momentu rozpoczęcia starć Izrael zaatakował w Strefie Gazy ponad 500 celów związanych z Hamasem.
Biden apeluje o deeskalację
W środę 19 maja odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Po jej zakończeniu Biały Dom opublikował oficjalne oświadczenie. „Prezydent przekazał premierowi, że oczekuje od dzisiaj znacznej deeskalacji, która będzie prowadziła do zawieszenia broni” – czytamy.
Benjamin Netanjahu zabrał głos kilka godzin później. Zapowiedział kontynuację zdecydowanych działań militarnych. – Jestem zdeterminowany, by kontynuować tę operację do momentu, aż osiągniemy jej cel: przywrócenie ciszy i spokoju wam, obywatelom Izraela – tłumaczył w materiale video udostępnionym w mediach społecznościowych.
Czytaj też:
Repetowicz: To był prawdopodobnie zamierzony cel NetanjahuCzytaj też:
P. o. ambasadora Izraela: Bombardowanie Strefy Gazy było konieczneCzytaj też:
Z Libanu ponownie wystrzelono pociski w stronę Izraela