Prawnik bez wahania stwierdził, że Polska nie musi zawieszać działalności Izby Dyscyplinarnej pod wpływem polecenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Żądanie przez TSUE zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to nadużycie prawa miedzynarodowego – powiedział na antenie Radia Maryja.
Piotr Andrzejewski wskazał, że z podpisanych przez Polskę Traktatów nie wynika, by TSUE mógł orzekać w zakresie polskiego wymiaru sprawiedliwości. – Nie przekazaliśmy tych kompetencji. To nadużycie prawa miedzynarodowego. To mentalna i znaczeniowa agresja w interpretacji traktatów – powiedział. – Nasz kraj jest zobowiązany przestrzegać prawa międzynarodowego, ale tylko w zakresie wiążącym – dodał.
"To jest zimna wojna"
Sędzia zasugerował, że obecnie suwerenność Polski jest zagrożona. – Mamy dziś do czynienia z inną wojną mającą na celu wyeliminowanie zgodności tego, co się dzieje we wspólnocie, ze zobowiązaniami Polski oraz UE jako podmiotu prawa międzynarodowego – stwierdził.
– Kształtowanie wymiaru sprawiedliwości i systemu prawnego w Polsce przez jakikolwiek organ Unii Europejskiej nosi znamiona niszczenia suwerenności i niepodległości ustrojowej. Prawo europejskie jest niedookreślonym pojęciem – przekonywał.
Zdaniem sędziego Trybunału Stanu, Polska obecnie powinna "wystąpić do TSUE ze skargą o wykroczenie przez organy UE poza traktaty i złożyć wniosek o zawieszenie wszystkich postępowań, które są przeciw Polsce prowadzone do czasu rozstrzygnięcia skargi".
– Mamy do czynienia z naruszeniem prawa, ale przez organy Unii i jej popleczników w Polsce, którzy starają się uzasadnić wyższość działań i orzeczeń TSUE nad pozbawianiem nas suwerenności ustrojowej. Godzi się w ustrój konstytucyjny Polski – bił na alarm gość "Radia Maryja".
– Musimy obligować nasze władze do tego, żeby wnioskowały stanowisko zaskarżające łamanie prawa traktatowego wobec Polski wobec organu Unii Europejskiej – podkreślił sędzia Piotr Andrzejewski.
Czytaj też:
Wiącek stanął po stronie TSUE: Wyrok powinien zostać wykonanyCzytaj też:
"Ostatnie kilka lat to okres wielkiej próby". Ważny komunikat prezesa Izby DyscyplinarnejCzytaj też:
Komisja Europejska stawia ultimatum Polsce. Czy zrobi to samo z Francją?