Amerykański thin-tank Instytut Badań nad Wojną opublikował nową analizę, w które informuje o dostosowaniu strategii ukraińskiego wojska. ISW powołuje się na publikację "NYT", który podał, że siły rosyjskie zniszczyły do 20 proc. ukraińskiej broni dostarczanej przez Zachód w ciągu pierwszych dwóch tygodni kontrofensywy.
Rozmówca dziennika twierdzą, że w kolejnych tygodniach stopa strat spadła do 10 proc., co jest efektem zmiany ukraińskiej strategii. Wojsko zmieniło taktykę, skupiając się na niszczeniu sił rosyjskich artylerią i rakietami dalekiego zasięgu zamiast przypuszczania ataków na dużą skalę.
Co zmieniła Ukraina?
"Ukraiński ogień pośredni może zarówno przygwoździć siły rosyjskie, jak i zminimalizować straty wśród Ukraińców" – opisuje ISW. Analitycy wskazują, że siły ukraińskie wydają się skupiać na stworzeniu "asymetrycznego gradientu strat, zachowując ukraińską siłę ludzką, kosztem wolniejszego wyzwalania terytorium i wolniejszego wyczerpywania zasobów rosyjskich".
"Wojsko Ukrainy prawdopodobnie od tygodni udoskonala swoją strategię kontrofensywy, a skutki tych dostosowań dopiero stają się jasne dla niektórych obserwatorów. Ukraina prawdopodobnie będzie nadal dostosowywać swoją strategię i wdrażać jej realizację przez całą kontrofensywę" – czytamy w raporcie think-tanku.
Zełenski: To, kiedy skończy się wojna, zależy od pomocy dla Ukrainy
Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że szybkość zakończenia wojny zależy bezpośrednio od poparcia Ukrainy ze strony społeczności międzynarodowej. – Teraz, gdy tempo zakończenia wojny zależy bezpośrednio od globalnego wsparcia dla Ukrainy, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to wsparcie było jak najbardziej intensywne i znaczące – mówi Zełenski w nagraniu opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych.
– W ciągu 15 dni lipca odbyliśmy już negocjacje, spotkania, rozmowy z przywódcami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Turcji, Czech i Polski. To również Słowacja, Bułgaria, Litwa, Szwecja, Portugalia, Hiszpania i Kanada, Australia i Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Gwinea Bissau. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej. Dziś bardzo wymownie, spotkanie z prezydentem Republiki Korei – wylicza prezydent Ukrainy.
Czytaj też:
Prezydent Bułgarii: To Ukraina nalega na kontynuowanie wojny, a Europa płaci