"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny.Dziś ponownie rozmawiałem z ministrem SZ Egiptu Samehem Shoukrym, aby nalegać na dalsze wsparcie i umożliwienie ewakuacji jak najszybciej" – napisał minister na portalu X.
Wcześniej Rau wskazał, że "obie strony konfliktu w Gazie powinny natychmiast zaprzestać działań wojennych i umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy". "Pracownicy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej oraz centrali MSZ dokonują wszelkich starań, aby pomóc uwięzionym Polakom wydostać się ze strefy objętej działaniami wojennymi. Robimy wszystko, by znów byli bezpieczni" – zadeklarował szef polskiej dyplomacji.
Porozumienie ws. ewakuacji ze Strefy Gazy
W środę pierwsza grupa cywilów ewakuowanych ze Strefy Gazy przedostała się do Egiptu na mocy porozumienia zawartego za pośrednictwem Kataru. Porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem zakłada, że pewna liczba cudzoziemców i osób ciężko rannych będzie mogła opuścić oblężone terytorium. Według stacji CNN Strefę Gazy może opuścić od 450 do 500 obcokrajowców. Możliwość wydostania się ze Strefy Gazy ma też dotyczyć najciężej rannych Palestyńczyków.
Egipt zaangażował się w ewakuację
Ewakuowanych, którzy byli uwięzieni w Gazie od początku wojny, która rozpoczęła się 7 października, przewieziono ambulansami przez przejście graniczne w Rafah – podaje Reuters. Źródło na granicy poinformowało, że po stronie egipskiej osoby te przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Zachodni urzędnik powiedział agencji Reutera, że Izrael i Egipt uzgodniły listę osób z zagranicznymi paszportami, które mogą opuścić Gazę. Egipt przygotował szpital polowy w Sheikh Zuwayed, do którego przyjmuje się uciekinierów. Karetki pogotowia czekały w Rafah.
Porozumienie nie było powiązane z innymi kwestiami, takimi jak uwolnienie około 240 zakładników przetrzymywanych przez Hamas lub przerwa w walkach, do której wzywało wiele krajów, ale którą izraelski premier Benjamin Netanjahu odrzucił.
Indonezja oświadczyła, że próbuje wydostać ze Strefy Gazy 10 swoich obywateli, ale trzech z nich, wolontariuszy działających w szpitalu, zdecydowało się zostać. Filipiny, Jordania i Włochy również wyraziły nadzieję, że w środę uda im się wydostać swoich obywateli poza terytorium objęte izraelskim atakiem
Czytaj też:
Wojna w Izraelu odwraca uwagę od Ukrainy? Abp Szewczuk zabrał głosCzytaj też:
Kraj Ameryki Południowej zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem. "Zbrodnie przeciwko ludzkości"