Od 16 września kontrole rozpoczną się na wszystkich niemieckich granicach i będą trwały co najmniej sześć miesięcy. Część nielegalnych imigrantów ma być wydalanych do krajów sąsiednich, co już wywołało problemy na granicy polsko-niemieckiej. W związku z kontrolami niemieckiej straży granicznej, które generują gigantyczne korki i sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, ruch w Słubicach (woj. lubuskie) wzrósł ponad dwukrotnie.
Premier Tusk odbył w tym temacie rozmowę z niemieckim kanclerzem. – Podkreśliłem, że jedynym sposobem na powstrzymanie nielegalnej migracji jest skuteczna kontrola granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Nie wewnętrznych – przekazał szef polskiego rządu. Donald Tusk dodał, że "polskie stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienne".
Niemcy: Scholz i Tusk zgodzili się w tym
Strona niemiecka nieco inaczej prezentuje rozmowę. "Kanclerz wyjaśniła zainicjowane przez Rząd Federalny działania w zakresie polityki migracyjnej oraz dalsze rozważania dotyczące ograniczenia nielegalnej migracji, które mieszczą się w ramach europejskiego porządku prawnego" – czytamy na stronie kancelarii Scholza.
Obaj politycy mieli zgodzić się, że wyzwaniom związanym z nielegalną migracją i przemytem można stawić czoła jedynie wspólnie i że niezbędna jest ścisła współpraca między partnerami europejskimi.
"Obaj zgodzili się także na wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Europy, zwłaszcza w obliczu cynicznego wykorzystywania migrantów przez Białoruś. Kanclerz i Premier RP zgodzili się na kontynuowanie ścisłej wymiany zdań w tych kwestiach" – czytamy.
Niemcy wprowadzają kontrole na granicach
Niemcy w ostatnim czasie zaostrzyły swoje stanowisko w sprawie migracji, a rząd Olafa Scholza stara się odzyskać inicjatywę po gwałtownym wzroście poparcia dla Alternatywy dla Niemiec.
Premier Donald Tusk już wcześniej oświadczył, że działania niemieckiego rządu "są z polskiego punktu widzenia nie do zaakceptowania" i zapowiedział konsultacje z innymi sąsiadami Niemiec, których dotyczą kontrole graniczne.
Delegacja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w Europejskiej Partii Ludowej domagała się wyjaśnień od rządu Niemiec w związku z przywróceniem kontroli na granicach. Jak poinformowała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, sprawa ma być przedmiotem specjalnego posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE). W poniedziałek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat decyzji niemieckich władz o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach ze wszystkimi sąsiadami.
Czytaj też:
Tusk rozmawiał z Scholzem: Stanowisko Polski pozostaje niezmienneCzytaj też:
Sondaż: Większość Niemców popiera kontrole na granicach i odsyłanie migrantów