12 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Przepisy wprowadziły czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej.
Niepokojąca sytuacja na granicy
10 września Tomasz Siemoniak przedłużył obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią o kolejne 90 dni. Tymczasem minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że sytuacja w tamtym rejonie "jest poważna", a w ostatnich tygodniach napór na granicę zwiększył się.
– Po lipcu, który był miesiącem spokojnym, sierpniu, który, jeszcze też ta liczba przekroczeń nie była tak duża, wrzesień przynosi wzrost liczby przekroczeń, w tych kilkudziesięciu dniach września, do dzisiaj, ok. 2,5 tysiąca prób przekroczenia granicy – stwierdził szef MON na konferencji prasowej po odprawie z kadrą i żołnierzami biorącymi udział w operacji „Bezpieczne Podlasie”. Kosiniak-Kamysz dodał, że pomimo zaangażowania wojska w pomoc powodzianom, operacja na granicy odbywa się bez zakłóceń.
Minister wskazał, że od początku tego roku doszło do 26 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, co odpowiada liczbie takich incydentów z całego roku 2023. Z tego powodu, jak powiedział Kosiniak-Kamysz, ten rok "jest dużo trudniejszy".
– Napór na granicę i agresywność grup, które się wyspecjalizowały w atakowaniu żołnierzy i funkcjonariuszy jest większa, niż kiedykolwiek. Trwa proces wyłapywania tych, którzy pomagają, przemytników ludzi […] 492 osoby dokładnie […] zostały złapane, zatrzymane, wobec wielu z nich zastosowano areszt tymczasowy – wskazał szef MON.
Czytaj też:
"Nowe groźby Putina". Eksperci ujawniają, co się za nimi kryjeCzytaj też:
Białoruski biskup: Papież prosił o przekazanie pozdrowień Aleksandrowi Łukaszence