Przypomnijmy, że w 2023 roku "New York Times" pozwał Komisję Europejską do sądu w związku z nieupublicznieniem przez instytucję wiadomości tekstowych między von der Leyen a Bourlą. Pozew był następstwem dochodzenia przeprowadzonego w styczniu 2022 r. przez Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly, która stwierdziła niewłaściwe postępowanie w próbach pierwotnego odzyskania wiadomości tekstowych, po prośbie o publiczny dostęp złożonej przez dziennikarza netzpolitik.org, Alexandra Fantę.
W odpowiedzi unijna komisarz ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová stwierdziła, że wiadomości tekstowe mogły zostać usunięte ze względu na ich "krótkotrwały, efemeryczny charakter".
W środę TSUE orzekł, że KE "nie przedstawiła wiarygodnego wyjaśnienia uzasadniającego nieposiadanie żądanych dokumentów". Zdaniem sędziów, niedopuszczalna jest sytuacja, w której Komisja nie jest w stanie wykazać, dlaczego opinia publiczna nie może mieć dostępu do wiadomości sms von der Leyen i szefa Pfizera.
Pfizergate
Przypomnijmy, europejscy prokuratorzy badali zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z negocjacjami dotyczącymi szczepionek pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej, a dyrektorem generalnym firmy Pfizer.
Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy w mieście Liège na początku 2023 r., po skardze złożonej przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski. Pod dojściu do władzy Donalda Tuska, Warszawa wycofała jednak swój wniosek.
Skarga Baldana dotyczyła wymiany SMS-ów między von der Leyen a szefem firmy Pfizer Albertem Bourlą w okresie poprzedzającym największą unijną umowę na szczepionki w szczytowym momencie pandemii COVID-19. Tematem wiadomości były negocjacje w sprawie umowy na 1,8 miliarda dawek szczepionek przeciwko COVID-19.
Umowa negocjowana przez Komisję była największym kontraktem, jaki kiedykolwiek podpisano na szczepionki przeciw COVID-19. UE zobowiązała się w niej do zakupu 900 milionów dawek Pfizer-BioNTech, z opcją dokupienia kolejnych 900 mln. Umowa jest tajna.
Czytaj też:
ETS w Europie. Prof. Michta: Unia oszalałaCzytaj też:
Zajmowała się "Pfizergate". Nie żyje francuska europoseł