W Europie toczy się dyskusja na temat ewentualnej celowości, zasadności oraz zakresu restrykcji, jakie stosują władze poszczególnych państw w związku z epidemią jednej z chorób wirusowych. W wielu państwach obostrzenia są coraz bardziej radyklane. Szczególny przypadek stanowi Austria, która zdecydowała się na najbardziej drastyczne na Starym Kontynencie obostrzenia wobec swoich obywateli, w tym przymus szczepień na COVID-19.
Chorwacja. Biskupi wzywają do refleksji
Chorwaccy biskupi upomnieli się tymczasem w imieniu narodu o prawo do indywidualnego decydowania każdego obywatela w zakresie środków podejmowanych w związku z zagrożeniem epidemicznym.
We wstępie wystosowanego komunikatu duchowni zachęcili wierzących i ludzi dobrej woli do refleksji oraz konstruktywnej współpracy na rzecz dobra wspólnego, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Podkreślili swoją wolę niesienia światła Ewangelii w trudnym dla kraju momencie.
"Szczepienie musi być dobrowolne"
Biskupi przywołali stanowisko Kongregacji Nauki Wiary z grudnia 2020, wskazujące na moralną dopuszczalność aplikacji szczepionek przeciwko COVID-19. Rada przypomniała również wezwanie gremium do produkcji i dystrybuowania etycznie akceptowalnych preparatów, które nie będą powodowały konfliktu sumień. „(…) szczepienie pozostaje środkiem zapobiegania i tłumienia przenoszenia czynnika zakaźnego, ale zgodnie z instrukcją Kongregacji musi być dobrowolne” – wskazali biskupi Chorwacji.
Fragment komunikatu
"W ostatnich dniach wytworzyła się atmosfera pewnych nacisków na osoby, które manifestowały problem własnego sumienia. Stawianie kwestii utraty pracy i statusu społecznego z powodu braku szczepień dodatkowo obciążyło i zachwiało zaufaniem i klimatem społecznym. Mając na uwadze, że podstawą ładu społecznego jest poszanowanie człowieka i jego godności, uważamy za konieczne uwzględnienie argumentów i racji jednostek, które z uzasadnionych powodów wykluczają możliwość szczepień. W tym kontekście wszelkie środki i decyzje mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem powinny być pozbawione przymusu i bezwarunkowości, jak wskazała Kongregacja, w szczególności w odniesieniu do prawa do pracy, usług i udziału w życiu społecznym. Zalecane jest również stosowanie metod nieinwazyjnych i innych form badań" – czytamy w piśmie.
"Mając przed oczyma człowieka i jego godność, zachęcamy wierzących i obywateli, pracowników publicznych, osoby pełniących odpowiedzialne służby w społeczeństwie, a także pracowników mediów do osobistego wkładu w tworzenie zdrowego klimatu międzyludzkiego. W zapobieganiu zakażeniu koronawirusem powinni zwracać uwagę na godność ludzką i prawa człowieka, aby nie powodować dyskryminacji w społeczeństwie. Szczególną uwagę należy poświęcić osobom starszym i ubogim oraz zapewnić im opiekę zdrowotną i inną, aby czuli się chronieni i u siebie" – podkreślili.
Czytaj też:
Biskup prosi księży, by przemyśleli sprawę przyjęcia szczepionki na COVID-19Czytaj też:
Kraków: Wojna o postać ks. Piotra Skargi. Urzędnicy Majchrowskiego chcą zabrać pomnik z reprezentatywnego miejscaCzytaj też:
Kryzys na granicy, Strażnik Pamięci. Rysunkowe podsumowanie tygodnia DoRzeczy.pl!