Kryzys na granicy
Od dwóch tygodni kilka tysięcy nielegalnych imigrantów nadzorowanych i organizowanych przez służby białoruskie przebywa przy granicy z Polską. Polskie służby wielokrotnie odpierały próby sforsowania ogrodzenia przez agresywnych cudzoziemców.
W tym tygodniu do największego ataku doszło we wtorek. Zgromadzeni przy przejściu granicznym w Kuźnicy nielegalni migranci ponownie zaatakowali polskie pozycje. Mężczyźni obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. W reakcji polskie służby użyły armatek wodnych. W piątek grupa migrantów próbowała przekroczyć granicę w okolicach Starzyny. Wszystkie ataki zostały odparte.
W środę imigranci zaczęli opuszczać swoje pozycje, a strona białoruska podstawiła po nich pierwsze autobusy. W piątek Policja przekazała, ze obozowiska na linii granicznej opustoszały. Do Iraku odleciały pierwsze samoloty z migrantami, a kolejni wyrażają chęć powrotu. Kryzys na granicy oczywiście jeszcze się nie zakończył. Część ekspertów powoli wskazuje na możliwość deeskalacji konfliktu na granicy. Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelować, żeby jeszcze nie ogłaszać sukcesu. Jego zdaniem nieprzewidywalność Łukaszenki i Putina każe ostrożnie podchodzić do doniesień o wygaszeniu konfliktu.
Strażnik Pamięci
We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala IX edycji nagrody Strażnik Pamięci.
W kategorii "Mecenas" nagrodę Strażnika Pamięci otrzymała Poczta Polska SA, która w tym roku wprowadziła do obiegu znaczki i kartki upamiętniające wybitne postaci: kard. Stefana Wyszyńskiego, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, Żołnierzy Wyklętych oraz Polaków ratujących Żydów.
Statuetkę Strażnika Pamięci 2021 w kategorii "Instytucja" otrzymało Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka – organizacja zrzeszająca rodziny ofiar niemieckiej zbrodni w Piaśnicy, która często nazywana jest „pomorskim Katyniem”. Na przełomie lat 1939 i 1940 Niemcy dokonali tam masowych zbrodni na polskiej inteligencji.
Tegoroczną statuetkę Strażnika Pamięci 2021 w kategorii "Twórca" otrzymał ks. prof. Waldemar Chrostowski, czyli autor wielu publikacji pokazujących silny związek polskiej tożsamości narodowej z chrześcijaństwem i jej zakorzenienie w tradycji biblijnej.
Tegoroczną nagrodę specjalną otrzymał Władysław Motyka za działalność na rzecz zachowania tradycji wśród górali i kultywowanie tradycji góralskich w Polsce.
Projekty ustaw segregacyjnych
Projekt ustawy segregacyjnej firmowanej przez szefa MZ Adama Niedzielskiego, która miałaby dać pracodawcy „podstawę prawną” do możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19 została zdjęta z porządku obrad Sejmu. Sejm obradował we wtorek i środę.
W środę posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik przedstawili założenia projektu bliźniaczej w swej istocie ustawy poselskiej. Przeciwko segregacji stanowczo protestuje Konfederacja. Wiadomo też, że sprawa mocno dzieli klub parlamentarny PiS.
Nowelizacja ustawy o ochronie granicy
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Rządowa propozycja zawiera m.in. regulację dotyczącą obecności dziennikarzy na granicy polsko-białoruskiej, którzy zostaną do niej dopuszczeni na określonych warunkach.
Projekt reformy sądownictwa
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił w poniedziałek założenia nowej reformy sądownictwa. Projektowane przepisy zakładają m.in. wprowadzenie dwuszczeblowej struktury sądów oraz punktu sądowego w każdej gminie.
Budowa zapory
W poniedziałek MSWiA, po pierwszym posiedzeniu Zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej podjęło szereg decyzji dotyczących budowy zapory na granicy.
Z informacji wynika, że zaporę na granicy Polski i Białorusi będą budowały duże firmy z szerokim doświadczeniem na rynku. Jak wskazano, umowy z wykonawcami zostaną zawarte do 15 grudnia. Budowa rozpocznie się w tym samym miesiącu.
TOP 5 portalu DoRzeczy.pl!
Przedstawiamy pięć najlepiej czytających się tekstów na naszym portalu w ciągu ostatnich siedmiu dni. Co wzbudziło Państwa ciekawość?
Cwaniacy po sześćdziesiątce. Jak wiadomo, przynajmniej oficjalnie, obecny rząd jest za tym, by Polacy pracowali jak najdłużej.
Gen. Polko: Próg wojny został właśnie przekroczony. Z gen. Romanem Polko, generałem dywizji Wojska Polskiego, komandosem, byłym dowódcą elitarnej jednostki GROM rozmawia Karol Gac.
"Politycy PO byli zszokowani tym, co się stało". Jachira będzie mieć kłopoty?.
Irak i Kurdystan uderzają w plan Łukaszenki. Morawiecki dostał jasną deklarację. Premierzy Iraku i Kurdystanu zadeklarowali w rozmowie z premierem Morawieckim wstrzymanie lotów na teren Białorusi.
Finlandia zagłosuje przeciwko nowemu unijnemu systemowi. Premier Finlandii Sanna Marin zapowiedziała, że jej kraj zagłosuje przeciwko systemowi jednolitej klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – tzw. taksonomii UE.
A na deser rysunek Cezarego Krysztopy!