Ordynariusz diecezji Knoxville w stanie Tennessee, Richard Stika, należy do najradykalniejszych zwolenników reżimu sanitarnego i przymusu szczepień w Stanach Zjednoczonych. Jego nieprzejednana postawa skłoniła wiernych do zawiązania „Kościelnego Ruchu Oporu”, którego członkowie zagrozili ucięciem społecznych funduszy dla diecezji, jeżeli ta nie wycofa się z przymusu szczepień.
Do eskalacji tamtego konfliktu nie doszło, ponieważ forsowany przez Joe Bidena przymus szczepień dla podmiotów niepublicznych upadł w Sądzie Najwyższym. Wówczas diecezja wycofała się z przymusu, który miał obejmować duchowieństwo i pracowników diecezjalnych.
Punkt szczepień dzieci w katedrze
Nowa odsłona sporu pojawiła się, gdy diecezja zorganizowała punkt szczepień dla dzieci w Katedrze Najświętszego Serca Jezusowego w Knoxville. Pokojowy protest połączony z modlitwą różańcową i rozdawaniem ulotek informujących o niebezpieczeństwie szczepienia dzieci przeciw COVID-19 spotkał się z bezwzględną reakcją władz diecezjalnych.
Inicjatorka diecezjalnego protestu, Jenny Hay, weszła na teren katedry wraz z innym wiernym, aby rozdać ulotki przedstawiające fakty naukowe na temat bliskiej zera śmiertelności koronawirusa u osób poniżej 18 roku życia oraz na temat zagrożenia powikłaniami w tej grupie wiekowej.
Władze kościelne wzywają policję
Działacze otrzymali ostrzeżenie od rektora katedry, ks. Davida Boettnera, a potem od pracownika diecezji. W obu przypadkach wierni „z szacunkiem odmówili”, jak relacjonuje Jenny Hay. Po drugim ostrzeżeniu rektor wezwał policję, która zakuła ich w kajdanki i zawiozła do aresztu pod zarzutem wtargnięcia na cudzą posesję.
Po przybyciu reszty protestujących manifestacja przeniosła się na chodnik przed wejściem na teren do katedry, gdzie odbył się publiczny Różaniec i rozdawanie ulotek. Dwójka aresztowanych została wkrótce zwolniona i oczekują na rozprawy w sądzie.
Szczepionki niezatwierdzone przez władze państwowe
Ulotka informowała m. in. o zgłoszonych przypadkach zapalenia mięśnia sercowego u dzieci w stanie Tennessee, które zostały zaszczepione preparatami przeciw COVID-19. Tekst przypomina ponadto, że żadna z tych szczepionek nie została przez amerykańską administrację rządową zatwierdzona do aplikowania dzieciom.
Jak podały media w styczniu, przeciwko bp. Richardowi Stika i diecezji Knoxville toczy się obecnie postępowanie sądowe w sprawie homoseksualnego molestowania, które według ofiary miało być tuszowane przez władze diecezjalne.
Czytaj też:
USA: Dyrektor katolickiej szkoły zwolniony. Nie zmuszał dzieci do masekCzytaj też:
"Watykan jest współwinny za zgony po szczepieniach". Lekarz apeluje do papieża