Były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk wrócił do krajowej polityki na początku lipca i objął funkcję p.o. szefa Platformy Obywatelskiej. Było to możliwe dzięki rezygnacji dotychczasowego przewodniczącego partii Borysa Budki, który trzy tygodnie później został szefem klubu PO, zastępując na tym stanowisku Cezarego Tomczyka.
Polacy odpowiedzieli
Portal wPolityce.pl opublikował w piątek wyniki badania, w którym poproszono ankietowanych o ocenę powrotu Tuska. Pytanie brzmiało: "Czy według Pani/Pana powrót Donalda Tuska do polskiej polityki okaże się politycznym sukcesem?".
54 proc. pytanych odpowiedziało "nie", z czego 29 proc. "zdecydowanie nie", a 25 proc. – "raczej nie". Przeciwnego zdania było w sumie 23 proc. 8 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", natomiast 15 proc. – "raczej tak". 23 proc. to niezdecydowani.
Jeśli chodzi o opinie wśród elektoratów Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni, to najwięcej krytyków powrotu Tuska jest po stronie ZP (86 proc.). Z kolei 68 proc. sympatyków KO widzi w powrocie Tuska perspektywę sukcesu, natomiast wśród głosujących na partię Hołowni ten odsetek to 38 proc.
Powrót Tuska wzmocnił PiS?
W komentarzu do wyników badania redakcja wPolityce.pl napisała, że "spodziewany efekt Tuska okazał się złudzeniem", a były premier "przyczynił się do wzmocnienia pozycji Platformy Obywatelskiej, ale kosztem innych partii opozycyjnych". "Jego powrót, paradoksalnie, umocnił także pozycję Prawa i Sprawiedliwości" – oceniono.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-20 września 2021 roku na panelu internetowym. Wzięła w nim udział reprezentatywna próba 1050 osób.
Czytaj też:
Skąd wzrost poparcia dla PiS? Prof. Zybertowicz odpowiadaCzytaj też:
Najnowszy sondaż. Konfederacja depcze Hołowni po piętach