Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Sondaż zrealizowano na panelu internetowym w dniach 8-11 lipca tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W ankiecie wzięły udział 1 073 osoby.
Reparacje wojenne
Ostatnio podczas wizyty w Grójcu (woj. mazowieckie) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie odpuści tematu uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Polityk podkreślił przy tym, iż Niemcy mają wobec nas nie tylko dług materialny, ale także moralny.
– Raport jest finalizowany, ponieważ był poddany jeszcze konsultacjom politycznym oraz eksperckim. Ponadto, został uzupełniany o drugi tom, czyli album ze zdjęciami, a także tom trzeci – indeks miejscowości. To wymagało jeszcze kilku dobrych miesięcy pracy i jesteśmy już na ukończeniu tomów drugiego i trzeciego. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni czy miesięcy raport może być opublikowany – powiedział niedawno poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej (zespół działał w poprzedniej kadencji Sejmu).
Roszczenia. Sondaż
Dokładne pytanie postawione przez ankieterów sondażowni Social Changes brzmiało: "Czy według Ciebie Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej?".
64 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Przeciwnikami takiego rozwiązania jest zaś 16 proc. respondentów. Poza tym, 20 proc. osób wybrało opcję "trudno powiedzieć". Jak podał portal wPolityce.pl, "badanie potwierdza, że kwestia reparacji zyskała trwałe poparcie społeczne".
Czytaj też:
Mularczyk: Wystawienie faktury Niemcom nie jest takie proste