Z danych przedstawionych przez szefa rządu wynika, że umowy na dostawy szczepionek zostały zawarte z pięcioma firmami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen oraz Curevac. Dwie ostatnie na razie nie zrealizowały jeszcze żadnego transportu do Hiszpanii.
W środę podczas wystąpienia w Kongresie Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, Sanchez poinformował, że jego rząd wydał blisko 10 mln euro na rozwój kilkunastu projektów naukowych służących walce z COVID-19, w tym wyrobu szczepionek. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu na terenie Hiszpanii mogłyby powstać co najmniej cztery zakłady wytwarzające szczepionkę przeciwko koronawirusowi.
W środę Sanchez po raz pierwszy przyznał, że kierowany przez niego gabinet jest współodpowiedzialny za pojawienie się w Hiszpanii trzeciej fali koronawirusa. Sprecyzował, że administracja rządowa pospieszyła się z luzowaniem restrykcji w drugiej połowie 2020 roku.
– Tym razem będziemy bardziej przezorni, aby przeciwdziałać pojawieniu się czwartej fali epidemii. COVID-19 bowiem potrzebuje tylko lontu, aby rozprzestrzenić się w sposób niekontrolowany – dodał Sanchez, zastrzegając, że jego gabinet nie przystanie na apele władz regionów o szybkie luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych.
Od początku pandemii w Hiszpanii zanotowano już 66,3 tys. zgonów i 3,1 mln infekcji. Epidemia to także ogromne obciążenie dla gospodarki. Z jej powodu dług publiczny Hiszpanii sięgnął na koniec 2020 roku rekordowego poziomu 1,31 bln euro, choć spodziewano się, że w stosunku do PKB będzie jeszcze wyższy.
Czytaj też:
Morawiecki i inni przywódcy piszą do szefa RE w sprawie szczepionek. "Nie ma czasu do stracenia"Czytaj też:
Hiszpania: 703 sprawy dotyczące zaniedbań w domach seniora podczas pandemii