Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w lutym br., władze państw z całego świata apelują do swoich obywateli o opuszczanie Rosji.
W poniedziałek Praga po raz kolejny wystosowała ostrzeżenie do Czechów znajdujących się w Rosji, ostrzegając o niebezpieczeństwie i nakłaniając ich do wyjazdu. Jak podkreślono w ostatnim komunikacie, Czesi, którzy posiadają także rosyjskie obywatelstwo, mogą zostać objęcie zaplanowaną na wrzesień mobilizacją.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w obecnej sytuacji nie będzie w stanie zapewnić obywatelom czeskim odpowiedniej opieki konsularnej.
Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ. Głos ws. Polaków
W poniedziałek do polskiego MSZ wezwany został ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Tematem rozmowy były "pseudoreferenda" i ostatnie działania Władimira Putina.
Po spotkaniu z dyplomatą, dziennikarze zapytali też rzecznika MSZ o sytuację Polaków w Rosji oraz apele dotyczące wyjazdu z tego kraju.
– Bycie Polakiem w Federacji Rosyjskiej bez względu na mobilizację zarządzoną przez Putina nie jest bezpiecznym zajęciem. Różne rzeczy mogą stać się Polakom w Federacji Rosyjskiej. My wzywamy ich do wyjazdu od lutego – podkreślił w odpowiedzi Łukasz Jasina.
Wojna na Ukrainie i mobilizacja w Rosji
21 września prezydent Rosji ogłosił częściową mobilizację wojskową – oficjalnie z powodu konieczności "wyzwolenia" czterech południowo-wschodnich obwodów Ukrainy oraz rosnącym, zdaniem rosyjskich władz, zagrożeniem ze strony państw Zachodu.
Zgodnie z dekretem Putina, mobilizacji ma podlegać ok. 300 tys. osób pozostających w rezerwie, które wcześniej miały doświadczenie służby w rosyjskich Siłach Zbrojnych. Według rosyjskich mediów niezależnych, powołanie do wojska może otrzymać nie 300 tys., lecz nawet milion osób, głównie z azjatyckich części Federacji Rosyjskiej.
Decyzja Putina wywołała exodus rosyjskich mężczyzn do krajów sąsiadujących – Gruzji, Mongolii i Finlandii. Od momentu ogłoszenia mobilizacji z Rosji mogło wyjechać ponad 260 tys. osób.