W trakcie Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie Riabkow przekonywał, że "najpoważniejsze zagrożenie strategiczne stwarza obecnie polityka USA i NATO mająca na celu dalsze podsycanie konfliktu na Ukrainie i wokół niej".
– Ich rosnące zaangażowanie w konfrontację zbrojną jest obarczone ryzykiem bezpośredniego starciem militarnego mocarstw nuklearnych o katastrofalnych skutkach – stwierdził rosyjski dyplomata.
Agencja AFP odnotowuje, że wystąpienie Riabkowa zostało zbojkotowane przez wielu zachodnich dyplomatów, którzy w tym samym czasie zebrali się przed salą, aby zrobić sobie zdjęcie pod symbolicznym muralem namalowanym w ukraińskich barwach, na niebiesko i żółto.
Konferencja Rozbrojeniowa (CD) jest najważniejszym na świecie wielostronnym forum rozbrojeniowym. Została utworzona w 1979 r., aby spróbować powstrzymać zimnowojenny wyścig zbrojeń. CD nie jest organem ONZ, ale spotyka się w siedzibie organizacji w Genewie na trzy sesje każdego roku w celu omówienia kontroli zbrojeń i rozbrojenia, ze szczególnym uwzględnieniem powstrzymania wyścigu zbrojeń nuklearnych.
Riabkow: Nie mieliśmy innego wyjścia
Na otwarciu konferencji w poniedziałek podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Bonnie Jenkins skrytykowała zawieszenie przez Rosję udziału w New START, ostatnim pakcie o kontroli zbrojeń jądrowych zawartym między Moskwą a Waszyngtonem.
– Rosja po raz kolejny pokazuje światu, że nie jest odpowiedzialnym mocarstwem nuklearnym – powiedziała Jenkins, ostrzegając, że "stoimy teraz w obliczu dramatycznie niestabilnego środowiska bezpieczeństwa, które odciąga nas od działań zbiorowych".
Riabkow podkreślił, że Rosja nie miała innego wyjścia, jak tylko zawiesić swój udział w traktacie, ponieważ "rozpętała się przeciwko niej totalna wojna hybrydowa".
Putin zawiesił udział Rosji w traktacie jądrowym
Rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił 21 lutego podczas wystąpienia przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START, zawartym w 2010 r.
Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków balistycznych ICBM (międzykontynentalnych - red.) i SLBM (wystrzeliwanych z okrętu podwodnego - red.) do łącznie 1550 sztuk.
Czytaj też:
Rosja i USA prowadzą strategiczne rozmowy za zamkniętymi drzwiami