Prezydenci Joe Biden i Yoon Suk Yeol podpisali w środę w Waszyngtonie porozumienie, które obejmuje plany dokowania amerykańskich okrętów podwodnych z bronią jądrową w Korei Południowej po raz pierwszy od ponad czterech dekad.
Porozumienie to jest określane jako "Deklaracja Waszyngtońska", która ma na celu odstraszanie Korei Północnej od ataku na Koreę Południową. Została ogłoszona w czasie narastających obaw związanych z częstymi próbami rakietowymi Pjongjangu.
Biden ostrzegł władze Korei Północnej
– Atak jądrowy Korei Północnej przeciwko Stanom Zjednoczonym lub sojusznikom i partnerom USA jest nie do przyjęcia i będzie skutkował końcem tego reżimu – powiedział Biden w trakcie wspólnej konferencji prezydentów w Białym Domu.
Biden podkreślił przy tym, że Waszyngton wraz ze wzmocnieniem odstraszania reżimu w Pjongjangu będzie dążył do dyplomatycznego przełomu, by docelowo zająć się zagadnieniem denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i odpowiedzieć na kryzys humanitarny w Korei Północnej.
Deklaracja Waszyngtońska
Źródła AP w administracji Bidena przekazały, że współpracownicy prezydentów obu krajów pracowali nad szczegółami planu od miesięcy i zgodzili się, że "bardzo wyraźna demonstracja siły" i rozszerzonych zdolności odstraszania USA musi być kluczowym aspektem umowy.
"Deklaracja Waszyngtońska" ma na celu rozwianie obaw Korei Południowej w związku z agresywnym programem nuklearnym Północy i powstrzymanie kraju przed ponownym uruchomieniem własnego programu nuklearnego, z którego zrezygnował prawie 50 lat temu, podpisując Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Stany Zjednoczone i Korea Południowa będą również ściślej koordynować strategię reagowania nuklearnego w przypadku ataku Pjongjangu na Seul, ale kontrola operacyjna takiej broni pozostanie pod komendą USA. Żadna amerykańska broń atomowa nie będzie rozmieszczana w Korei Południowej.
Współpraca gospodarcza USA i Korei Południowej
W trakcie wizyty prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola w USA obie strony podpisały ponadto 22 inne wstępne porozumienia o współpracy. Dotyczą one m.in. zaawansowanych technologii, baterii, robotów i energetyki jądrowej - przekazał resort przemysłu w Seulu.
Czytaj też:
Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły ćwiczenia wojskoweCzytaj też:
Azjatycki wyścig zbrojeń. Prasa: Zagrożenie rośnie do nieznanych od dekad poziomów