Student Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego został skazany na 10 dni aresztu za nazwanie swojej sieci WiFi proukraińskim hasłem "Slava Ukraini!", czyli "Chwała Ukrainie!".
Sąd twierdzi, że "popełnił wykroczenie administracyjne i publicznie demonstrował symbole organizacji ekstremistycznych". Z dokumentów wynika, że miejscowi policjanci zauważyli nazwę sieci, student został zatrzymany, a w jego pokoju przeprowadzono przeszukanie. Skonfiskowano jego komputer osobisty, laptop i router WiFi.
Z materiałów sprawy można wyczytać, że student wykorzystywał swoją sieć WiFi "w celu prowadzenia propagandy w myśl hasła 'Chwała Ukrainie', wpisującego się w ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, wśród nieokreślonego kręgu osób z liczby potencjalnych użytkowników w obszarze dostępu do sieci Wi-Fi".
W Rosji zakazano publicznej demonstracji symboli i okrzyków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz używania hasła "Chwała Ukrainie" i odpowiedzi na to hasło – "Chwała bohaterom".
Oprócz tego organizacja ta została wpisana na listę organizacji nazistowskich – obok Ukraińskiej Powstańczej Armii, Ukraińskiej Armii Narodowej i Ukraińskiej Ludowej Samoobrony.
Brytyjski wywiad: Putin nasila cenzurę w kraju
Niedawno brytyjski wywiad stwierdził, że władze Rosji w dalszym ciągu intensyfikują poziom cenzury zarówno wobec zwykłych obywateli, jak i mediów działających w kraju.
Brytyjski wywiad przekazał, że 14 lutego prezydent Putin podpisał ustawę umożliwiającą karanie "rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat armii rosyjskiej w drodze konfiskaty mienia.
Wcześniej rosyjska Duma Państwowa przedstawiła projekt ustawy rozszerzającej podstawy uznania mediów za "organizacje niepożądane", co prawdopodobnie ma na celu dalsze ograniczenie działalności rosyjskojęzycznych serwisów zachodnich mediów, takich jak Radio Liberty, Deutsche Welle i BBC. "Te posunięcia wpisują się w szerszy trend rosyjskiego rządu, który próbuje ograniczyć funkcjonowanie wewnętrznego środowiska informacyjnego, aby stłumić możliwy sprzeciw i krytykę wobec władz. Chociaż tendencja ta jest widoczna od wielu lat, znacznie przyspieszyła po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę z 24 lutego 2022 r." – czytamy w raporcie.
Czytaj też:
Rosja zniszczyła systemy Patriot. Ogromna strata armii UkrainyCzytaj też:
Burza po apelu papieża do Ukrainy. Watykan tłumaczy słowa Franciszka