Strona palestyńska podała w poniedziałek, że izraelski nalot nastąpił po tym, jak Hamas po raz pierwszy od miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Pociski Izraela spadły m.in. na namioty w obozie dla uchodźców w Rafah w Strefie Gazy.
Wojsko Izraela poinformowało, że jego siły powietrzne uderzyły w kompleks Hamasu w Rafah. Ataku dokonano przy użyciu "precyzyjnej amunicji i w oparciu o dokładne dane wywiadowcze". Stwierdzono, że zlikwidowano szefa sztabu Hamasu na Zachodnim Brzegu i innego wyższego rangą urzędnika odpowiedzialnego za ataki na Izraelczyków. "IDF jest świadome doniesień wskazujących, że w wyniku ataku oraz pożaru cywile odnieśli obrażenia. Incydent jest obecnie analizowany" – przekazały w komunikacie izraelskie Siły Obronne. Do ataku doszło w dzielnicy Tel Al-Sultan w zachodniej części Rafah.
"Doszło do awarii technicznej"
W tragicznym pożarze wywołanym izraelskim nalotem na Rafah zginęło 45 uciekinierów z innych części Strefy Gazy zamieszkujących prowizoryczne miasteczko namiotowe.
Premier Izraela wygłosił oświadczenie, w którym oznajmił, że doszło do "tragicznej pomyłki". – W Rafah ewakuowaliśmy już około miliona niezaangażowanych mieszkańców i pomimo naszych najlepszych starań, by nie krzywdzić niezaangażowanych, niestety wczoraj wieczorem doszło do awarii technicznej – powiedział Benjamin Netanjahu na forum izraelskiego parlamentu. I przekazał, że Izrael prowadzi dochodzenie w sprawie bombardowania.
Wyższy rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri określił atak w Rafah jako "masakrę", uznając Stany Zjednoczone za odpowiedzialne za pomoc Izraelowi w postaci broni i pieniędzy.
Izrael twierdzi, że chce pozbyć się bojowników Hamasu ukrywających się w Rafah i uratować zakładników przetrzymywanych na tym obszarze, ale kolejny atak pogorszył dramatyczną sytuację cywilów i wywołał międzynarodowe oburzenie.
Czytaj też:
Izrael ignoruje trybunał w Hadze. Ataki powietrzne na RafahCzytaj też:
Niemcy aresztują premiera Izraela? "Rząd jest pod presją"