Jak przekazano, szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 78 proc. i jest ósmym preparatem przeciw COVID-19 z zezwoleniem WHO.
Covaxin
Covaxin rekomendowana jest dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Do pełnego zaszczepienia trzeba podać w odstępie czterech tygodni dwóch dawek preparatu. Covaxin "wyjątkowo dobrze nadaje się dla państw o niskich i średnich dochodach z powodu łatwości jej przechowywania" - poinformowała WHO.
"Zezwolenie wydane przez WHO jest zdecydowanym krokiem w kierunku globalnego dostępu do Covaxin, która jest pewna i skuteczna; w dużej mierze jest już używana w Indiach" - mówił doktor Krishna Ella, szef indyjskiego koncernu Bharat Biotech, produkującego szczepionkę.
Miliard dawek w dwa miesiące
Na komunikat WHO pozytywnie zareagował na Twitterze minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar, który stwierdził, że homologacja "ułatwi podróże wielu indyjskim obywatelom (...)".
Według indyjskiego koncernu farmaceutycznego, do końca bieżącego roku, będzie on w stanie wyprodukować miliard dawek preparatu Covaxin.
Obecnie poza nowo dodaną indyjską szczepionką przeciw Covid-19, na liście bezpiecznych preparatów WHO znajdują się: Pfizer/Biontech, Moderna, dwa preparaty Astra Zeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm i Sinovac.
Czytaj też:
Ukraińskie media: Ukraińska szczepionka przeciwko COVID-19 testowana na myszach w PolsceCzytaj też:
Ile Pfizer zarobi na szczepionkach? Koncern podał kwotę