"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej głowy państwa.
Kancelaria udostępniła listę zawierającą nazwiska stu powołanych przez prezydenta sędziów. Najwięcej nominacji (64) dotyczy powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a 26 – na stanowisko sędziego sądu okręgowego.
Z zestawienia wynika, że cztery osoby zostały powołane na stanowiska sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, a jedna – do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Ponadto pięć osób powołano na stanowiska w sądach apelacyjnych. Po dwie nominacje dotyczą sądów w Katowicach oraz Wrocławiu. Jednego sędziego powołano też do sądu w Warszawie.
Procedura powołania sędziego
Prezydent powołuje sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Decyzję o powołaniu prezydent podejmuje w formie postanowienia. Indywidualne akty nominacyjne sędziowie odbierają z rąk prezydenta i składają na jego ręce ślubowanie. Uchwały "w sprawie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego" KRS przedkłada prezydentowi.
Krajowa Rada Sądownictwa ukonstytuowana w kwietniu 2018 roku jest postrzegana przez część przedstawicieli środowisk prawniczych w Polsce i za granicą jako gremium, którego legalność jest wątpliwa.
W miniony weekend pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wydała oświadczenie w związku z przypadkami orzeczniczego podważania powołań sędziowskich.
Czytaj też:
"To nie oni powinni się wstydzić". Pierwsza prezes SN wydała oświadczenieCzytaj też:
Kaleta: Niemcy mówią nam, że mamy słuchać TSUE, a sami tego nie robią