Po zakończonym spotkaniu unijnych przywódców w ramach konferencji CoFoE 49 w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że bierze pod uwagę zmianę unijnych traktatów.
Jedną z przyjętych rekomendacji jest postulat dotyczący zniesienia zasady jednomyślności w sprawach dotyczących polityki zagranicznej. – Jeśli Unia ma działać szybciej, zasada ta nie ma już sensu w kluczowych obszarach polityki UE – tłumaczyła Ursula von der Leyen cytowana przez agencję Reutera.
"Mniej opcji weta"
Podobne stanowisko wyraziła niemiecka minister stanu ds. Europy i Klimatu Anna Lührmann. – Dla nas, jako rządu federalnego, niezwykle ważne jest to, aby w polityce zagranicznej było mniej opcji weta, co da większe możliwości działania – przekonywała. Jej zdaniem "takie możliwości istnieją już w obowiązujących traktatach". – Jako instytucje europejskie powinniśmy teraz wspólnie zastanowić się, jak najlepiej osiągnąć ten cel – mówiła Lührmann.
Podkreśliła, że w najbliższym czasie należy skupić się na takich propozycjach, które nie wymagają zmian w traktacie. – Jest wiele świetnych pomysłów, na przykład w dziedzinie energii odnawialnej lub wzmocnienia europejskich zdolności obronnych – zwracała uwagę polityk.
W piątek agencja Reutera przekazała, że Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę, aby pozyskać niechętne państwa.Najnowsza propozycja, o której dyskutowano na spotkaniu w piątek rano, obejmuje danie Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na dostosowanie się do embarga oraz pomoc w modernizacji infrastruktury naftowej – przekazały Reuterowi trzy unijne źródła, które zastrzegły sobie anonimowość.
Czytaj też:
Premier Morawiecki przyznaje: Negocjuje się coraz trudniejCzytaj też:
"Różnice w UE są coraz mocniejsze". Rzecznik rządu o sankcjach na Rosję