Zatrudnienie w Polsce znalazło już 335 tys. obywateli Ukrainy. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie: mazowieckim (74,2 tys.), dolnośląskim (35,6 tys.), łódzkim (33,1 tys.), wielkopolskim (31,4 tys.)." – czytamy na profilu resortu na Twitterze.
W jakich branżach pracują Ukraińcy?
Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie. Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w takich zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Natomiast pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy.
Wojna na Ukrainie
Przypomnijmy, że 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „specjalną operację wojskową” w odpowiedzi na prośbę o pomoc ze strony przywódców republik Donbasu. Podkreślił, że Moskwa nie ma planów okupowania terytoriów ukraińskich, ale dąży do „demilitaryzacji” i „denazyfikacji” kraju.
Wobec silnego oporu ukraińskiej armii, w praktyce Rosja szybko rozpoczęła pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, z czasem dopuszczając się zbrodni wojennych, poprzez ataki na cele cywilne.
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tj. od 24 lutego br., granicę polsko-ukraińską przekroczyło dotychczas blisko 4,873 mln osób, ponad 2,957 mln osób wróciło na Ukrainę.
Czytaj też:
Abp Szewczuk: Ludzie porzucają swe domy, płaczą i wołają do BogaCzytaj też:
Polacy bojkotują rosyjskie produkty. Tracą marki kojarzone z Moskwą