Według harmonogramu prac zamieszczonego na stronie Kancelarii Sejmu posłowie mieli stawić się w Sejmie w połowie września. W środę marszałek Witek przekazała jednak Polskiej Agencji Prasowej, że podjęła decyzję o zwołaniu pilnego posiedzenia Sejmu.
Posiedzenie Sejmu 2 września
Przedmiotem prac Sejmu mają być trzy ważne projekty w zakresie polityki społecznej. Z informacji marszałek Sejmu wynika, że parlamentarzyści będą pracować nad dwoma przyjętymi 23 sierpnia przez rząd projektami ustaw, dotyczącymi dopłat z budżetu państwa do źródeł ciepła innych niż węgiel.
Pierwsza przygotowywana regulacja zakłada jednorazowe dodatki dla osób ogrzewających domy między innymi drewnem, LPG i olejem opałowym. Druga stanowi o skierowaniu dodatkowych środków dla samorządów, celem rekompensaty za wyższe ceny energii. Każda gmina ma otrzymać co najmniej 2 mln 800 tys. złotych z budżetu. Środki te będzie można przeznaczyć na różne cele. M.in. na rekompensaty podwyżek cen ciepła, inwestycje, czy dopłaty dla mieszkańców.
Przygotowane do procedowania przepisy dotyczą gospodarstw domowych, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG lub olejem opałowym. Gospodarstwa te mają otrzymać jednorazowe dodatki.
Projekt ws. zatrutej Odry
W harmonogramie prac Sejmu ma się pojawić również projekt dotyczący wsparcia z podatków dla podmiotów poszkodowanych w związku z zatruciem rzeki Odry.
– Projekt ustawy przewiduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się nadodrzańscy przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody w okresie określonym w ustawie spadły co najmniej o połowę – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Magdalena Maląg.
Czytaj też:
"Sort węglowy". Poseł partii Razem o projekcie ustawy ws. dopłat do źródeł ciepłaCzytaj też:
Dziambor wierzy rządowi: Jestem przekonany, że to zrobią