Jak wskazuje badanie IBRIS dla "Rzeczpospolitej", ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje pierwsze miejsce w sondażach, zdobywając 33,9 proc. głosów (wzrost o 4,2 pkt proc. w stosunku do badania ze stycznia).
Za PiS-em znalazły się Koalicja Obywatelska – 27,3 proc. głosów (wzrost o 1,9 pkt proc.) i Lewica, która utrzymuje się na poziomie 9 proc. głosów.
Do Sejmu dostałyby się także Polska 2050 – 8,3 proc. głosów, Konfederacja – 5,6 proc. głosów i Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,1 proc. głosów.
Gdyby wybory odbył się w najbliższych dniach, udział w głosowaniu zadeklarowało 49,3 proc. badanych (w styczniu było to 50,5 proc.). Zmalała też liczba wyborców niezdecydowanych – z 14 do 11 proc.
Nowy układ sił opozycji
W drugim wariancie sondażu sprawdzono natomiast, jak na wyniki partii wpłynąłby udział samorządowców w wyborach.
"W styczniu pytaliśmy o poparcie dla dwóch ugrupowań samorządowych startujących samodzielnie. Wtedy Bezpartyjni Samorządowcy (współrządzący m.in. z PiS na Dolnym Śląsku) uzyskali poparcie 2,3 proc., a ruch Tak! Dla Polski (z wieloma samorządowcami związanymi z PO) – 1,9 proc. W minionym tygodniu to ostatnie ugrupowanie zanotowało jednak świetny wynik w zamówionym przez siebie badaniu – na poziomie 10 proc." – opisuje "Rzeczpospolita".
Jak wskazało badanie, gdyby Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz ruch Tak!Dla Polski zawiązały koalicję, to razem otrzymałaby 32 proc. głosów. Byłby to wynik niewiele gorszy od Zjednoczonej Prawicy, która w takim układzie uzyskałaby 33,3 proc. głosów.
Przy takim układzie sił Lewica otrzymałaby 8,8 proc. głosów, Polska 2050 – 6,9 proc. głosów, a Konfederacja 5,3 proc. głosów.
Badanie CATI przeprowadzono w dniach 2-3 lutego 2023 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.
Czytaj też:
"Lex Kaczyński"? MS: To nieprawda. Publikujemy kalendarium pracCzytaj też:
Wicerzecznik PiS zapowiada: Ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi